• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (7.00)
Yazar ahmet ümit
ninatta'nın bileziği - ahmet ümit
anadolu'nun kalbinde yeryüzünün ilk büyük imparatorluğu: hititler... açgözlü kralların toprak hırsı. kanla yazılan bir tarih. yeryüzünün ilk büyük savaşı kadeş. umarsız bir sevda. aşkını günah gibi yaşayan genç bir kadın. tanrıların lanetlediği insanlar. uğradığı lanetin bedelini savaşla ödeyen bir adam. acımasız bir dünyada, aşkın derme çatma kalesine sığınmış iki insan... yıllar öncesinden gelen bir çığlık... savaşa karşı bir haykırış."hoş geldin, ey, uzak yolların yolcusu, ey güzel haberlerin müjdecisi, ey omuzlarında yılların bilge yorgunluğunu, gözlerinde bilinmezin heyecanını taşıyan kişi, yaşlı ülkeme, hattilerin bin tanrılı toprağına, güzel hattuşa'ya hoş geldin...hastalanmış mutluluğa, uzun ömürlü kedere, sona erdireceğin yasıma hoş geldin. öksüz sokaklara, kimsesiz meydanlara, boynu bükük evime, hoş geldin. seni bekliyordum. uzun geceler, uzun günler boyunca, neşeli baharlar, doygun yazlar, yorgun sonbaharlar, kavruk kışlar boyunca, uzun, çok uzun yıllar boyunca.hoş geldin."(tanıtım bülteninden) (kitap bilgileri idefix'den alınmıştır.)
 1. gerçekten yaşayarak okuduğum roman. hikayesi, anlatımı, dili muhteşemdi, büyüleyiciydi, bambaşka bir dünyaydı. bittiği zaman gerçek dünyaya dönebilmek biraz zamanımı aldı.


  !---- spoiler ----!

  krallar hep yanlış, hep eksik anlatır. krallar kılıçlarının gölgesi halkın üzerinden eksilmesin ister. krallar şöyle düşünür: nasıl olur da tahtta daha çok kalırız. nasıl olur da daha çok ülkeyi istila ederiz. en iyisi, en adili bile böyle düşünür. çünkü böyle düşünmezse kral olamaz. böyle düşünmek kral olmanın şanındandır.

  !---- spoiler ----!

  bu bölüm de bana ülke yönetiminde söz sahibi bir adamı hatırlattı ama tam çıkaramadım.