nizar kabbani

Kimdir?

suriye'de varlıklı bir şamlı ailenin çocuğu olarak 21 mart 1923'te doğdu. şam üniversitesi'nde hukuk okudu. dışişlerinde çalışmaya başladı . ilk kitabı esmerim anlattı bana (1942) henüz on dokuz yaşındayken yayımlandı. bu kitapla kazandığı şöhreti her geçen yıl arttı. ülkesini birçok avrupa ve asya başkentinde diplomat olarak temsil eden kabbani, yönetimle olan uyuşmazlığı nedeniyle görevinden istifa etti. kendisi bazı kaynaklara göre adonis'le birlikte yaşayan en büyük arap şairi olarak görülür.

bir aşk şairi olarak tanınan kabbani, 1967 arap-israil savaşından sonra arap şiirinde çağ açıcı bir rol oynamıştır. "gerileme kitabına dipnotlar" şiiri beyrut'ta al-adab dergisinin ağustos 1967 sayısında yayımlanır yayımlanmaz bütün arap dünyasında yasaklanmış ve arap edebiyatının ilk samizdat örneği olarak gizlice elden ele dolaşmaya başlamıştır. bu şiirin yayımlanışı aynı zamanda al-adab al-huzarani (haziran edebiyatı) akımını da doğurmuştur. haziran hareketi'nin kurucusu ve önde gelen şairi kabbani, gerek 1950'lerdeki şiirde sadeleşme hareketinde, gerekse 1967'deki altı gün savaşı'nın ardından patlayarak çığ gibi artan politik şiirde arap şiirinin yol göstericisi olmuştur.
 1. faşizm ve dikta ile savaşmış kadın hakları, insan hakları ve özgürlük için mücadele etmiş suriye'li şair. şiir ile ilgili şöyle demiş:

  dostlarım
  başkaldırmıyorsa, nedir ki şiir?
  azgınları ve azışları devirmiyorsa, nedir ki şiir?
  zamanda ve mekanda
  sarsıntı yapmıyorsa, nedir ki şiir?
  kisra nuşirevan’ın başındaki tacı
  yere çalmıyorsa, nedir ki şiir?