• okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (9.00)
no kid - çocuk yapmamak için 40 neden - corinne maier
anne baba adayları, çocuk meraklıları, doğum sempatizanları, emzirme takıntılıları, no kid'in amacı morallerinizi bozup ezberlenmiş fikirlerinizi tersyüz etmektir! bu güldürücü ve siyaseten doğru olmayan kitapta yazar, toplumumuzun en dokunulmaz tabularından biri olan çocuğa hücum ediyor. konformist söylemler ve çocuğa övgüler saydıran düşünce dünyasına isyan eden yazar, tuzağa düşmemeniz için sizlere 40 akılcı neden sunuyor. kadına sadece anne olması ve iyi çocuk yetiştirmesi dayatılan şu günlerde düzen bekçilerinin, pazarlamacıların, kapitalizmin, psikologların ve daha nicelerinin çocuğu neden bu denli sevdiğini sorguluyor.

iğneleyici ve kamu sağlığı açısından önemli olan bu kitap, toplum içinde "cehennem, çocuklardır" diyemeyen milyonlarca ebeveyni de mutlu edecek. yavruları yataklarına yattığında anne ve babaların çoğunun içinden düşündüğü şeyi, nihayet biri yazmaya cüret ediyor.

"günümüzde anne baba olmanın ne demek olduğunu gözler önüne seren bir kitap:
bitmeyen sıkıntılar, hep daha fazla para kazanma gereksinimi, can sıkıcı bir hayat ve bir kenara bırakılan hayaller. bu kitap, sadece bir kitap değil aynı zamanda bir manifesto!"
-le monde-

"no kid, sinir krizinin eşiğine gelmiş ebeveynler ve hâkim söylemin suçluluk duygusu uyandırdığı çocuksuz bekârlar için kurtarıcı bir opus. okuması keyifli, iğneleyici, keskin bir metin."
-france 3-

"anneliğin zafer kazandığı günümüzde, simon de beauvoir'ın torunları kafa tutuyor.
sözcüleri de corinne maier."
-le nouvel observateur-

"eğlenceli olduğu kadar işi uç noktalara kadar da götüren iddia ve suçlamalar, çocuklarının canlarından bezdirdiği anne ve babaları suçluluk duygusundan kurtaracak. diğerlerine ise güçlü bir doğum kontrol hapı etkisi yapacak."
-l'express-
(tanıtım bülteninden)
  1. "çocuk, zalimliği doğasından gelen, bir tür habis cücedir" michel houellebecq
  2. "filozof kojeve "hayvan, varoluşsal olanaklarını üremede tüketmesiyle tanımlanır" diyordu. bugün pek çok ebeveyn hayvanlık durumunun uzağında değiller. hayatın anlamı sorusuna üreyerek yanıt vermek, soruyu sonraki nesle aktarmaktır."

    "iş halkın afyonudur, çocuklar da tesellisi mi olacaktır? yaşamın, ekmeğini kazanmak ve üremekle sınırlı olduğu bir toplum, geleceksiz bir toplumdur çünkü hayallerden yoksundur. çocuk sahibi olmak, hayatın anlamını sorgulamaktan kaçınmanın en iyi yoludur çünkü herşey çocuğun etrafında döner: varoluşsal arayış için kusursuz bir geçici önlemdir."