1. nobelli kitap olmaz, nobelli yazar olur. nobel edebiyat ödülü yazara verilir, kitaba değil. ya ben bu hatayı ilk yaptığımda bizim sahaf beni uyardı. sonra tekrar yaptım "öğren lan şunu, nobel ödülü yazara verilir" dedi, öğrendim. ama nedense bazı insanlara sürekli söylesem de bir türlü öğretemedim.
 2. bu yıl bob dylan alarak nobel edebiyat ödülü üzerine yersiz tartışmalar içerisine girenlere yine kapak yapmışlardır.

  murakami gibi bir pop ikonunun ödülü almasındansa bob dylan saçmalığı daha kabul edilebilir geliyor bana.

  ilahi nobel jürisi, yine genç murakamicileri üzdün.

  düzelti: merak edenler için nobel'in açıklaması; köklü amerikan müziği geleneğine kattığı yeni ve şiirsel anlatımlar nedeniyle..

  demişler. eh murakami'ye nobel jürisi de nasıl bir açıklama yapabilsek diye düşünce kompleksine girdiklerinden ödül vermiyor olabilirler.

  aldığında şu tarzda bir şeyler yazabilirler; kitaplarıyla markaları eşsiz bir uyumla eşleştirmesi ve daha fazla pop jargonu mükemmeliyetçi bir edayla birleştirebilmesi nedeniyle..."
 3. murakami de iyice oscar alamayan dicaprio'ya dönüştü. almasını ben de desteklemiyorum açıkçası. ama bob dylan'a verme gerekçelerini merak ediyorum. verdikleri ödüllere buldukları açıklama daha ilginç geliyor bana hep.
  sezgi
 4. adonis'in, salman rushdie'nin, milan kundera'nın falan konuşulduğu listede reklamcı murakami ile müzisyen dylan'ın çekişmesine sahne olmuş ödüldür. yok hükmündedir.
 5. nobel edebiyat ödülü' nü bob dylan' a verdiler lan

  şaşırtıcı tabii ama en azından bu sayede artık herkes bu ödülün kitaba değil de yazara verildiğini ve nobelli kitap diye bir şey olmayacağını öğrenmiş olur.

  ödülün verilme gerekçesi; ''yeni şiirsel ifadeler yaratması" olarak gösterilmiş