1. başlık açılmamış, ilk önce kısa bir tanım: nobel ödülü, 27 kasım 1895 tarihli ve 30 aralık 1896 tarihinde stockholm'de açıklanan vasiyetnamesiyle alfred nobel tarafından kurulan derneğin verdiği, insanlığa hizmet edenleri ödüllendirmek amacını taşıyan prestijli bir ödüldür. ilk nobel ödülleri 1901 tarihinde verilmeye başlanmıştır.

  ve, ödülün verildiği dallar:

  nobel edebiyat ödülü
  nobel ekonomi ödülü
  nobel fizyoloji veya tıp ödülü
  nobel fizik ödülü
  nobel kimya ödülü
  nobel barış ödülü

  - evet, edebiyat üzerinden yürüyeceğim için diğer dallar ile uzaktan yakından alakası yoktur! 2015 yılı nobel ödülüsvetlana alexievichaldı. veya hak etti diyelim. şimdi nobel edebiyat ödülü tarihine az buçuk göz attığımız vakit evrensel ifade özgürlüğü temelinde fikir yürüten ve bu fikirleri çok sesli duyurabilen yazarların -ve 'edebiyat'a çeşitli zenginlik katan, keşfeden, farklılık yaratanların alma şansının daha bi' yüksek olduğunu görüyoruz.

  svetlana alexievich kimdir? 67 yaşındaki belarus'lu yazar. ve aynı zamanda araştırmacı gazeteci. pek çok ulusal ve uluslararası ödüle layık görülmüş. 2.'nci dünya savaşı, sovyet-afgan savaşı, çernobil faciası, sscb'nin dağılması gibi dramatik olayları yaşamış, bu olaylara tanık olanlarla röportajlar yapmış. yazıları rejimi rahatsız edince 2000 yılında hakkında yasal kovuşturma başlatılmış. bunun üzerine ülkesini terk etmiş. hayatının sonraki 10 yılını kendisine kucak açan paris, gothenburg ve berlin gibi şehirlerde, siyasi sürgün olarak geçirmiş, nihayet 2011 yılında ülkesine geri dönmüş. yazarın kitapları, sscb'de yaşamış insanları anlatıyor. sovyet-afgan savaşı'nın ilk ağızdan anlatıldığı çinko çocukları ve çernobil kazasının ele alındığı çernobil'den sesler isimli kitapları en önemli eserleri...

  zihin berraklığı için; kısa bir 'nobel ödülü' almış edebiyatçılar yolculuğu:

  -orhan pamuk, neden nobel ödülü aldı bilen çok azdır? sebebi; ''kentinin melankolik ruhunun izlerini sürerken, kültürlerin birbirleriyle çatışması ve örülmesi için yeni simgeler bulmak"

  -peki gabriel garcía márquez, bakalım; ''"fantastik ve gerçekçi yazımın bir arada bulunduğu hayal gücünün zengin dünyasından oluşmuş, bir kıtanın hayatı ve ihtilaflarını yansıtan, romanları ve kısa öyküleri için"

  -bertrand russell; ''insanlık idealleri ve özgür düşünce konularında, çeşitli ve kayda değer yazıları için"

  -patrick white ''edebiyata yeni bir alan katan, epik ve psikolojik anlatı sanatı için"

  -mo yan ''sanrısal gerçekçilikle halk hikayelerini, tarihi ve şimdiyi kaynaştırmadaki ustalığı için''

  -necib mahfuz ''tüm insanlık için geçerli bir arap anlatı sanatı oluşturduğu, nüanstan zengin - işte akılcı bir gerçekçilik, işte belirsizliği andıran - eserleri için"

  ve jean-paul sartre'ye, "zengin fikirlerle ve gerçeği arayış ve özgürlük ruhu ile dolu, geniş kapsamlı etki gösteren eserleri için" diye bahşedilen ödülü, ''resmi payeleri hep reddettim. legion d' honneur'ü de kabul etmemiştim. fransız akademisine de girmedim. yazar kendisinin bir kuruma dönüştürülmesini reddetmelidir. bu onur verici bir paye dahi olsa, bunlar kişisel nedenlerim. bir de bu ödülü verenlerin konumundan dolayı, kabul edemem...benim gibi yaşlı bir devrimciye böyle bir ödül vermek, kapitalizmin intikam alma girişiminden başka bir şey değildir.” diyerek ve isveç halkından özür dileyerek almadığını görüyoruz.

  biraz kurcaladım, göz gezdirdim; kim kimdir, kulislerde yancıları olanı ve olmayanları, geçmiş hayatlarındaki edimsel kazanımlar ve kaybedimler vs... ama bu ödülü gerçekten hak eden, 'edebiyat'a, evrenselliğe ve çeşitliliğe müspet katkı sağlayan bir tek ngugi wa thiong'o'yu gördüm. (kulislerdeki orantısal değerlendirilme neticesi olarak) hiç olmazsa kenya'lı yazarın, ''karşılaştırmalı edebiyat ve performans çalışmaları'' gibi bir çalışmasıyla profesörlük düzeyine yükselmişliği var, sürgünleri var, hapisi var, ve hatta hapiste tuvalet kağıdına roman yazmışlığı var! (onu öğrenip okumak lazım) ve daha da en önemlisi acılı, hüzünlü uzun bir yaşamın verdiği soğuk rüzgarlar var arkasında.. haruki murakami ve joyce carol oates'ı harcadılar. e popülerlik de bir yere kadar, malumunuz ihtiyar heyeti bol kapris ve şehvet sahibi. umberto eco, milan kundera, don delillo, javier marias, hilary mantel, ian mcewan, juan goytisolo, bob dylan, peter nadas ve ursula le guin de ıskalayanlar arasında, neden ıskalamışlar fazla kurcalamadım zaten. zira ölçümüz kulis!

  son tahlilde sağa sola baktım da, hani bu kadın hakkında şöle ciddi ciddi ''vay beee' diyebileceğimiz münzevi bir farklılık görmedim. gazeteci olup da röportajlarla, belgesellerle yazmak olağandır. ece temelkuran'da gitti beyrut'ta bir kaç yıl yaşadıktan sonra muz sesleri - ece temelkuran eserini yazdı. tamam bunlar kötü eserler değil, fakat şaheser de değiller, anlatmak istediğim o. ifade farklılığı+yaratım başka bi' şeydir sayın okurlar.
 2. pek çok alanda dağıtılan nobel ödülü maalesef matematikçilere verilmez. tarihi belgelerde böyle bir bilgi olmamasına rağmen isveçli matematikçi gösta mittag-leffler; ödüllere adını veren alfred nobel’in sevgilisi viyanalı sofia hess'in, onu ünlü bir matematikçi ile aldattığını öne sürüyor.

  bu duruma deli olan nobel, ödüllerin içine matematiği koymamış.

  öne atılan bu bilgi ne kadar doğrudur bilmem fakat matematik dalında ödül verilmemesinin gerçekten iyi bir sebebi olmalı.