1. bir gün insanoğlu virgülü yitirmiş. o zaman zor ve uzun cümlelerden korkar olmuş ve daha sade cümleler kullanmaya başlamış. sözcüklükleri basitleşince düşünceleri de basitleşmiş.
  bir gün ünlem işaretini yitirmiş. alçak bir sesle ve tonunu hiç değiştirmeden konuşmaya başlamış. artık ne bir şeye kızıyor ne de bir şeye seviniyormuş. hiçbir şey onda en ufak bir heyecan olsun uyandırmıyormuş.
  bir süre sonra da soru işaretini yitirmiş ve artık soru sormaz olmuş. hiçbir şey onu ilgilendirmiyormuş. ne evren, ne dünya, ne de kendi yakın çevresi umurundaymış. bir kaç yıl sonra, iki nokta üst üste işaretini yitirmiş ve olayların nedenlerini başkalarına açıklamaktan vazgeçmiş. ömrünün sonuna doğru elinde sadece tırnak işaretleri kalmış. bu yüzden kendine özgü bir düşüncesi olmadığı gibi yalnız başkalarınınkileri aktarıyormuş. düşünmeyi unutmuş ve böylece son noktaya ulaşmış.
  (alıntı) iskender pala

  tüm simgeler içinde en küçüğü olsada, işlevleri ve zengin çağrışımları açısından en güçlü olandır.
  noktalı virgül ve virgül çok eski çağlardan beri kullanılırken, nokta beş yüz yıl önce kullanılmaya başlanmış. o zamanlar noktanın yerine cümlelere büyük harflerle başlanırmış ve eksiklik böyle giderilirmiş. nokta bulununca tüm yazılı metinlerin kahramanı olmuş.
  iskender pala'nın hikayesindeki gibi insan hayatıda yazılı bir metin gibi aslında. tüm noktalama işaretleri işlevleriyle hayatımızı şekillendirmiyor mu? uzun cümlelerden sıkıldığımızda durup soluklanmak için noktalar koymuyor muyuz?
  ilk çıkış noktasıyla son nokta arasındaki başkahramanı olduğumuz bir yaşam öyküsü değil midir hayat?
  özetle iyidir nokta. bazen koyarsın cümlene devam edersin. bazen o küçük siyah benekle noktalarsın herşeyi. bu böyle devam eder yaratıcı artık son noktayı koyana dek.
 2. her cümlenin sonuna konulan noktanın ardından büyük harfle başlanılan yeni cümleler yer alır. sanılanın aksine nokta cümlenin bitişi değil ; varışıdır. yeni cümlelerin müjdecisi. davetkarı...
 3. unutamazsın nokta noktam
  unutamazsın!
  çünkü unutmak için
  önce unutulmak gerek...

  bu şiirin sadece bu bölümünü seviyorum
  şarkısı da var...
 4. her cümlenin sonuna konulan noktanın ardından büyük harfle başlanılan yeni cümleler yer alır. sanılanın aksine nokta cümlenin bitişi değil ; varışıdır. yeni cümlelerin müjdecisi. davetkarı...
 5. varlık saklıdır yokta
  teklik saklıdır çokta
  aşk başkada gizlenmiş
  evren belki bir nokta

  doğru iki nokta arası
  eğri çizgilerin karası
  başlamak sonla mümkün
  nokta başlamanın parası
 6. yazımda saat ve dakikaları ayırmada kullanılır.

  12:11 (yanlış)
  12.11 (doğru)
 7. sıfır hacim sonsuz kütle.

  nokta, matematikte boyutsuzluk olarak kabul görür. elbette böyle bir kabul, yine insanoğlunun referans almak isteyeceği tanımlar gereğidir.