• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (8.13)
Yazar victor hugo
notre dame'ın kamburu - victor hugo
"quasimodo", paskalya'dan sonraki ilk pazara verilen addır aslında. xx. yüzyıl parisi'nde notre-dame kilisesi'nin ön avlusundaki kerevete, kimsesiz bebekler bırakılırdı. başrahip frollo, böyle bir günde bulduğu sakat bebeği himayesine aldı ve ona quasimodo adını verdi. onu büyüttü ve zangoçluk işini verdi; ancak çanın sesi altın kalpli quasimodo'nun giderek sağır olmasına yol açacaktı. quasimodo, koruyucusu kabul ettiği frollo'ya büyük bir sevgi ve bağlılık duyarak büyür. oysa başrahip karanlık içdünyasına hapsolmuş, dizginleyemediği nefretinin pençesinde kıvranan biridir.

hayatı, çanlar ve notre-dame kilisesi'nden ibaret olan quasimodo, güzeller güzeli çingene kızı esmeralda'ya, ilk görüşte büyük bir aşkla vurulur. ne var ki başrahibin gözü de esmeralda'dadır. esmeralda'nın dünyasındaysa yüzbaşı phœbus'ten başka hiç kimseye yer yoktur. artık sevgi ile nefretin, iyilik ile kötülüğün kıyasıya mücadelesidir yaşanan.
victor hugo, olayları ince ince ördüğü notre-dame'ın kamburu adlı ünlü eserinde, insan hayatında kaderin yerini de sorgulamış, kaleme alındığından bu yana birçok sanat eserine, özellikle de filmlere esin kaynağı olan muhteşem bir roman çıkarmıştır ortaya.

notre-dame'ın kamburu aynı zamanda paris kentinin romanıdır. hugo, şehrin o dönemini adım adım, duvar duvar, tarih tarih, o olağanüstü zengin diliyle anlatmış, paris'in, diğer karakterlerden rol çalmasına yol açmıştır.
(kitap bilgileri idefix'den alınmıştır.)
 1. victor maria hugo'nun duygu karmaşasına soktuğu roman.
  quasimodo karakterini de jean valjean kadar unutamayacağınıza buradan kefilim.
  okurken bakış açınızın oradan oraya kayacağı hoş bir roman.
 2. son derece keyifli bir konuyu, oldukça akıcı bir dille aktaran victor hugo romanıdır. kitapta dönemin şehir mimarisi detayına biraz fazlaca girilmesine rağmen hiç sıkılmadan okunabilir.
 3. öncelikle daha önce basılmayan 2 bölümü de eklediği için kesinlikle can yayınlarından okunması gereken roman.
  birbirinden farklı bir çok konuyu ve duyguyu aynı potada bu kadar başarılı eritebilen başka bir roman okumuş değilim. karşıt duygular ve davranışlar arasındaki ince çizgiler bir anda silinir, aşk öfke olur, nefret sevgi.