novalis

Kimdir?

"novalis", erken alman romantizmi'nden yazar ve filozof. gerçek ismi "georg philipp friedrich freiherr von hardenberg". novalis ilk eğitimini özel öğretmenlerden aldı. vikipedi
doğum: 2 mayıs 1772, wiederstedt, almanya
ölüm: 25 mart 1801, weißenfels, almanya
 1. ölüm'ü yazan, ölüm'e yazılan şair.

  frühromantik akımdaki çoğu yazar gibi yaşamı değilleyerek, gerçek haz'zın yoklukta, eskatolojik mecralarda olduğunun nârâlarını atmıştır.

  ' ötelere yuvarlanıyorum
  ve her acı
  günün birinde
  dönüşecek şehvetin dikenine.
  az zaman kaldı,
  sonra kurtulacağım,
  ve sarhoş, uzanacağım
  aşkın kucağına. '

  buna karşılık nietzsche ise zerdüştünde şöyle karşılık verir bu türden insanlara;

  ' bir sıçrayışta, bir ölüm sıçrayışıyla sona ulaşmak isteyen yorgunluk, yoksul ve cahil bir yorgunluk, daha fazlasını istemek bile istemeyen: o yarattı tüm tanrıları ve ötedünyaları.
  inanın bana kardeşlerim!
  bedendi bedenden ümidi kesen, baştan çıkmış tinin parmaklarıyla yokladı son duvarları. '

  lâkin bir husus var novalis ile ilgili ki ilginçtir. şöyle ki novalis'in insanın ölüme mütemayil oluşuyla ilgili olarak hastalığa dair şöyle bir görüşü var;

  ' hastalığın vasfı, yaşamın vasfı kadar karanlıktır. her türden hastalık ruhsal hastalıktır. hastalıklar, özellikle iyileşmez olanlar yaşama sanatının çıraklık yıllarıdır. bu hastalıklardan yaşamında faydalanmalıdır insan. hastalık sinirler ve duyumlarla doğaya karışma merhalesidir. hastalık insanı yetkin olmaya götüren mutlak bir güdüdür. tedavi ise her şeyden evvel bir cinayete teşebbüstür. '

  novalis burada hastalıkların insanı neden öldürmeye çalıştığına dair şeyler söylüyor. demek istiyor ki yaşam öylesine hastadır ki, 'hastalıklar' bu temel hastalığı yok etmek için elinden geleni ardına koymuyor.
  bakıldığında bu görüş, nietzsche'nin güç istenci temellendirmesi ile bazı yerlerinden tutuşmaktadır.
  güç istenci, canlıyı durdurulamaz bir şekilde, biteviye güc'e yöneltir. ve bunu yaparken onu öldürmüş olması bile bu gayesini hiçleştirmez. güç istenci, momentseldir. her moment için çırpınır. her an'a seri yumruklar atar ve ondan dökülen hazları kendisine katık eder.
  hâsılı kelâm, ölüm isteği güç istencinin de isteği olabilir pekâlâ. sadece novalis'vari 'hastaca' bir romantizm türü veya türleri ile eşleşikleşmez.
  bizim hastalık olarak gördüğümüz şeyler dionysos'a duyulan bedensel özlemdir. vücudun, bunca safsataya karşı ne yapacağını bilmezliğinde ayyuka çıkan kaotik çırpınışlarıdır.
  son kertede ölüm'ün romantize edilişleriyle ilgileri yoktur. dizgesizdirler. isteme'siz bir devinim.