• izledim
    • izlemek istiyorum
  • youreads puanı (0.00)
novaya zemlya - aleksandr melnik
amerikalı ''bilim adamları'' bir koloni projesi oluştururlar, rusya'daki idam cezası almış olan mahkumları ''zorunlu'' kendi rızaları ile novaya zemlya denilen adada, 3 aylık yeterli ihtiyaçlarıyla serbest bırakılırlar ve uydu aracılığı ile yaşamları 24 saat izlenecektir. filmin ana karakteri, ivan georgevic kendi halinde bir mahkum olup, bir uçak kazasında kaybettiği ailesini, mezarların yanyana olduğunda öbür tarafta görüşebileceklerini duyduğundan, adadan tek başına kaçmanın yollarını aramaktadır. adaya serbest bırakılan diğer mahkumlar arasında ise kan donduran bir yaşam mücadelesi sergilenmektedir.
  1. yönetmen ele aldığı böyle uyarıcı bir konu ile filme bir adım önde başlıyor. her ne kadar filmde bazı noktalarda kopukluk olsa da, bizlere izlettiği sahneler ile görmezden gelinmesine neden oluyor. insan dediğimiz varlığın, tarihimize bakınca ne olduğunu görüyorken, bir de bu varlığın en vahşilerini koloni oluşturmaları için ortaya bıraktığımızda ortaya çıkan tablo bizi bizden nefret kusturuyor. ana roldeki the return'den bildiğimiz konstantin lavronenko, yine etkili bir oyunculuk ortaya koyuyor. ayrıca amerikan despotizmine karşı gelen rus direnişini de izliyoruz.

    memleketimizde izlenme rekorları kıran survivor tiyatrosuna karşılık, gerçek bir survivor görmek istiyorsanız buyrun, ama bunu görmek pek hoşunuza gitmeyebilir.