• izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (9.50)
novecento - bernardo bertolucci
1900'ün yalnızca siyasal bir film olarak anılmasını istemem. bu, daha geniş olarak yaşam, yazgı, aşk ve siyaset üzerine bir filmdir. çünkü siyaset de gündelik yaşamımızın bir parçasıdır...” - bernardo bertoluccimekan, 19. yüzyılın sonunda siyasi birliğini sağlamayı ancak başarabilmiş, bu nedenle de sömürgecilik yarışında geri kalmış italya. italya’nın en ünlü toprak sahiplerinden berlinghieri ailesinin oğlu alfredo ve babası çiftçi olan olmo, 1900 yılında aynı gün doğarlar. adaletsizliklerle ve ekonomik sıkıntılarla dolu olan 20. yüzyıl italyası’nda iki yakın arkadaş olan alfredo ve olmo’nun arasındaki ilişki, yaşları büyüdükçe keskinleşen sınıf farklılıkları ve ülke içi-dışında yaşanan siyasi sorunlar nedeniyle arkadaşlıktan düşmanlığa dönüşür. savaşa gidip gelen alfredo, artık marksist olmo’nun gözünde, yok edilmesi gereken faşist bir liderden başka bir şey değildir.usta bernardo bertolucci, toplumun, burjuvazi ve köylü sınıfı olmak üzere iki farklı kanadını temsil eden alfredo ve olmo üzerinden zamanında komünizm ve faşizmden çok çekmiş gerçekçi bir italya panaroması sunuyor. orjinali 5.5 saat süren bu bertolucci başyapıtı, içerdiği sahneler yüzünden pek çok kez sansüre uğrayıp kesildi. bazı festivaller dışında gösterilmemiş olan kesilmemiş versiyonu yalnızca filmin orjinal dvd’sinde mevcut.
 1. 1976 yapımı.
  tarih, politika, sınıflar, toplum, insanlar.
  hem görsel, hem zihinsel, hem duygusal şölen ve bana göre bertollucci'nin en iyi filmi.
  317 dakika nasıl geçti anlamıyorsun.
 2. bir bertolucci şaheseri. mutlaka izlenilmesi gereken filmlerden birisi. yaklaşık beş buçuk saatlik bir film olmasına rağmen hiç sıkmayan bir temposu var. filmi izlerken mutlu oldum, sinirlendim, üzüldüm, endişelendim bu şekilde bir çok duygu geçişleri yaşadım.

  film doğumdan, ölüme iki arkadaşı, iki görüşü, iki sınıfı, iki hayatı ve bunların içinde şekillenen bir toplumu anlatıyor. bu arkadaşlardan birisi alfredo (de niro) zengin berlingieri ailesinin veliahtı diğeri ise olmo (depardieu) berlingieri ailesinin çiftliğinde çalışan de alco ailesinin bir ferdi.

  film ünlü besteci giuseppe verdi'nin öldüğü günde bu iki arkadaşın doğumu ile başlar.

  sınıf bilincinin vermiş olduğu birlikten kuvvet doğar mesajını filmde bir çok sahnede göreceksiniz.

  kadınların gücünü yine filmde çok kez göreceksiniz.

  alfredo ve olmo bence hiç düşman olmadılar dostlukları her zaman sınıfların ötesinde geldi.