1. 1909 yılında istanbul'da doğan ve 1994 yılında istanbul'da ölen ermeni asıllı türkiye cumhuriyeti vatandaşı sinema oyuncusu.

    asıl baba mesleği manifaturacılıktır ama tüm yeşilçam emektarlarında olduğu gibi içinde dinmeyen bir oyunculuk ateşi vardır. '50'li yılların istanbul'unda arkadaşları ile ufaktan tiyatro oyunları neşrederken keşfedilir ve sinemaya atılır. sayısız filmde rol alır. hulusi kentmen'in bir alt versiyonudur rolleri. ama hulusi kentmen olacak kadar populerleşmemiştir halk arasında. sanırım ermeni olmasından dolayı hem halk arasında hep bir önyargı olmuştur (çünkü isminden de anlaşılacağı gibi asla ermeniliğini saklalamıştır), hem de yine aynı sebepten özellikle '70'lerden sonra yükselen milliyetçi damar sebebi ile biraz sansüre uğramıştır oyunculuk ve rol anlamında. yoksa bana göre oyunculuk kabiliyeti açısından çok başarılıdır. pek sık olmasa da, hadi kötü adam demeyelim de, çeşitli filmlerde anlayışsız polis şefi, huzursuz patron ve uzlaşılmaz patron gibi bazı rolleri başarı ile kotarmıştır.

    bununla birlikte, adile naşit etkisi diyebileceğimiz doğal bir duruşu vardır: film gereği kestiği rollerde asla bir yapmacıklık göremezsiniz. o filmlerde sanki öz dedenizi izliyor gibi olursunuz, size asla zarar vermez bu karakter, öyle taşır rolünü. rafine bir bir oyunculuk kabiliyeti vardır. ve maalesef diğerlerinden şanslı olmasına rağmen, yeşilçam'da yeteri kadar kıymet görmeyen ve yeteneği imkansızlıklar nedeni ile değerlendirilemeyen yüzlerce oyuncudan farklı bir kaderi olmamıştır. acı...