• izledim
    • izlemek istiyorum
  • youreads puanı (9.33)
nun va goldoon - mohsen makhmalbaf
yönetmen mohsen makhmalbaf'ın geçmişinde yaşadığı ve hapse atılmasına neden olan polisle çatışmasının filmidir nun va goldoon. halkın iran'da rıza şah'ın baskıcı rejimine karşı ayaklandığı yıllarda makhmalbaf da islami devrim isteyen bir militandır. banka soyup eylemlerini finanse edebilmek amacıyla iki arkadaşıyla birlikte bir polisin silahını çalmak isterler. plana göre makhmalbaf polisle kavgaya tutuşacak ve diğer arkadaşları da silahı çalacaktır. ancak olaylar böyle gelişmez ve çatışma çıkar. makhmalbaf polisi dört yerinden bıçaklarken makhmalbaf da polisin silahından çıkan kurşunla vurularak yakalanır ve hapse atılır. 20 sene sonra makhmalbaf 37 yaşında bir yönetmenken salam sinema filminin karakterini seçmek için gazeteye bir ilan verir. o polis makhmalbaf'ın evine gider ve kızı vasıtasıyla filmde bir rol verilmesi için haber gönderir. makhmalbaf bugünün bakış açısıyla yirmi yıl önceki olayların üzerine bir film yapmaya karar verir. nun va goldoon bu olayı filmleştirmeye çalışan mohsen makhmalbaf ve polisin çabalarının filmidir.
  1. nun va goldoon, yönetmenliğini mohsen makhmalbaf'ın yaptığı 1996 yapımı bir iran filmidir. filmde makhmalbaf ve polis gençliklerini canlandıracak oyuncaları seçerek oyunculara olayı kendi bakış açıları ile anlatırlar. böylece oyuncular anlatılan karakterlere bürünürler.

    izlerken biraz rahatsız etse de ilk önce makhmalbaf ile polisin yaşadığı gerçek olay filmimizin kurgusu olur.daha sonra da makhmalbaf ve polisin gençliklerini oynayan oyuncuların gerçek karakterlere bürünmesiyle de kurgu yine gerçek olur.bu gerçeklik film oyuncularının kameradan çıksa bile kamera dışında rollerine devam etmesinin gösterilmesiyle sürer.

    mohsen makhmalbaf, pişmanlığından olsa gerek bizi adım adım final sahnesine hazırlar ve hazırlanış ve zamanlama itibariye sinema tarihinin en iyi final sahnelerinden birine imza atar.