1. sinema sanatçısı.

  özellikle '80'li yıllarda çekilen türk filmlerinin daimi kötü adamıdır. oyunculuk yeteneği dışında doğal bir kötü adam duruşu mevcuttur. kötülük vücuda gelip bir adam şeklini alsa idi sanırım nuri alço olurdu. oynadığı filmlerde pezoluk, uyuşturu tacirliği, dolandırıcılık gibi güzide meslekleri yalancılık, iftiracılık, haysiyetsizlik, şerefsizlik, ahlaksızlık, arsızlık gibi yine güzel huylar ile harmanlayarak başarı ile icra etmiştir.

  hayatımda gördüğüm en mide bulandırıcı repliğin öznesidir;

  nuri alço, film icabı küçük emrah'ın amcasıdır ve alışılagelmiş şekilde emrah'ın anasını kandırıp onunla hemhal olurken basılırlar;

  küçük emrah: (amcasına hitaben) bana bunu nasıl yaparsın? sen benim amcansın!!!
  amca: öyle deme (müstehzi bir gülümse ile bıyık altından)... amca, baba yarısıdır. ben senin artık baban sayılırım!!

  ya nuri alço zaten kötü, iyi de oynuyor allah'ı var. ya arkadaş bunu yazan senaristin ruh hali nedir ya? adamın başına ne gelmiş olabilir?

  neyse, nuri alço abimizin şu günlerde kumkapı'da bir adet meyhanesi bulunmaktadır. zaten devamlı orada bulunuyor. muhabbeti iyidir. oraya uğramanızı da tavsiye ederim. fiyatlar normal, balığı mezesi iyi.
 2. gazozlarıyla ve içerisine attığı uyku haplarıyla ünlü bir dönemin sinema ve dizi oyuncusu. unutulmaz repliklerin duayeni....
  - hiç çırpınma hoşuna gidecek!
  - rahat ol yavrum. bak bunu içince sana iyi gelecek
  - nasıl? beğendin mi burayı?
  - sen meşhur edebilirim yavrum.
  - soğuk bir gazoz içer misin?
  nuri siteye girmek ister
  rakiplerine fark atar