• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (2.00)
o ve ben - necip fazıl kısakürek
hayatını, abdülhakîm arvasî hazretleri'ni "tanıyıncaya kadar" ve "tanıdıktan sonra" diye iki ana bölüme ayıran necip fazıl, efendisine doğru kendisini cezbeden hâdiseleri de mânâlandırdığı otobiyografik eseri "o ve ben"i 1975'de şöyle takdim etmiştir:

"bu eser, dünyaya gelişimden bugüne kadar en hususî renkleri, çizgileri ve sesleriyle hayatımın hikâyesi ve asıl o'nu tanıdıktan sonra mânasını anlamaya başladığım vücut hikmetinin bende tecelli eden yakıcı ifadesidir. bu bakımdan, kendilerini görünceye kadar malik olabildiğim birbuçuk esere nisbetle bugün 60 cildi aşan ve hepsini birden o nura borçlu bildiğim eserler arasında, şimdikini, baş köşeye oturtulması lâzım ve en mahrem iç ve dış iklimlere doğru bir belirtiş olarak takdim ederim."

kitap, 1965 senesinde "büyük kapı" ismiyle yayınlanmıştır.
 1. necip fazıl kısakürek'in harika otobiyografisi.
  yıllarını içindeki eksikliği bulmaya adamış usta yazar. o arayışın sonucu hayatını değiştiren efendisi abdülhakim arvasi ile karşılaşır. ve derin bir dünyanın içinde bulur kendini. yüzeysel hayatın ve edebiyatın içinden çıkan yazar, sonunda hakiki ilme ve edebiyata ulaşır. bu değişim karşısında çağın birbirinden usta kalemlerinin tepkileri, tasavvufa yönelen necip fazıl'a nasıl tepki gısterdikleri. ve düşünce dünyası şekillenen ve kendilerinden farklı olanla dostluklarını bitiren yazarları kendi kalemiyle anlatıyor üstad. o'ndan önce ve sonra diye otobiyografisini iki kısma ayırarak büyük değisimi ustaca gözler önüne seriyor.
 2. bitiremedigim tek kitaptir. cok ciddiyim. bitiremedim.

  duzeltme; necip fazil siirlerine bayilirim. kaldirimlar belkide kendi istediğimle ezberledigim tek siirdir. piyesleri ise ayri ayri harikadir. bir adam yaratmak' tam bir basyapittir. bitirememem bu kitaba ozgudur. kendi çizgisinin dışına çıkmış ve bunu becerememistir.