• izledim
    • izlemek istiyorum
  • youreads puanı (8.00)
obsluhoval jsem anglickeho krale - jiri menzel
bohumil hrabal, çağdaş avrupalı yazarların tartışmasız en büyüklerindendir, ama bence eserleri çek edebiyatının en sağlam geleneklerini de yansıtır. ingiltere kralı’na hizmet ettim, onun en iyi kitaplarından biridir. 20. yüzyıl çekoslovakya’sında, ‘küçük’ (aslında kısa boylu) çek bir garsonun iki savaş arasında başlayan ve 1960’larda sona eren öyküsünü anlatır.” jiri menzel, ülkesinin karmaşayla dolu yıllarına bu mizahi bakışını böyle tanımlıyor. film, dayanılmaz cazibesi ve yükseklere çıkma arzusuyla siyasal ve toplumsal çalkantılardan sıyrılan küçük bir adamı anlatıyor. hapiste geçirdiği on beş yılın ardından, sıra artık bu adama gelmiştir…
  1. fipresci de dahil olmak üzere toplam 9 ödül alan 2006 yapımı bir çek yeni dalga filmi.

    aslında neşeli ve hırslı bir adamın sıra dışı ve olaylı hayatını anlatan film bir yandan da 1920'lerden başlayıp, 1960'lara kadar uzanan bir dönemi, nazizmin yükselişi, avrupa'yı işgali, ii.dünya savaşını oldukça farklı bir tarzda hicvederek gözler önüne seriyor.

    bunu yaparken de kurgusuyla, oyuncularıyla, kostümleriyle, sanat yönetimiyle, görselliğiyle ve en önemlisi mizahıyla az bilinen bir baş yapıt oluyor.

    filmde sinemanın sessiz dönemine saygı duruş niteliğinde müthiş bir estetik var. görselliği ve masalsı atmosferiyle the grand budapeşt filminin kardeşi gibi.