• okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (0.00)
Yazar Refik Özdek
ocağımız sönmesin - refik özdek
93 harbi, türkler açısından o kadar çetin ve bir o kadar ağır geçer ki, tuna'nın altında başlayan göçler, osmanlı balkanlarında bir domino etkisi yaparak herkesi yüzlerce yıldır yurt bildikleri topraklardan payitaht’a doğru yola çıkmak zorunda bırakır. refik özdek, osmanlı balkanlarında yaşanan bu trajediyi, kendisi de bir balkan göçmeni olarak o kadar canlı bir şekilde aksettirir ki, roman boyunca kendinizi o göç atmosferinden kurtaramazsınız. romanın merkezinde ta kırım’dan beri ocaklarındaki koru hiç söndürmeden tuna kıyılarına gelmiş bir ailenin, bu koru yine hiç söndürmeden edirne'ye ve hatta anadolu’ya kadar taşımak zorunda kalacak fertlerinin göç yollarında düşmana ve tabiat şartlarına karşı verdikleri mücadeleye şahit olacaksınız.
  1. tarihte "93 harbi" olarak bilinen türk-rus savaşı sırasında, balkanlar'dan ana vatana göç etmek zorunda kalan soydaşlarımızın yolda başlarından geçenleri derin betimlemeler ile anlatan hüzün dolu bir kitap.

    yaşadığım şehirde o kadar çok balkan göçmeni var ki... çocukluğumdan beri, içten içe etrafımda bu insanlar hep eleştirilirdi; "balkanlar'dan gelmişler ama buralarda makam mevki sahibi olmuşlar. biz kendimize iş bulamazken, bunlar en güzel yerlere yerleşmişler" vs türünden. bu kitabı bir solukta okuyunca, kafamdaki bütün soru işaretleri kayboldu. o insanlara gerçekten daha iyi davranmaya başladım diyebilirim. yazı o kadar berrak ki, hikaye o kadar güzel kurgulanmış ki, eminim o günlere gideceksiniz...
    slipo