• okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (7.50)
Yazar Neil Gaiman
odd ve ayaz devleri - neil gaiman
2009 yılında mezarlık kitabı'yla newbery medal alan neil gaiman'dan zekice kurgulanmış eğlenceli bir roman...

konusunu geleneksel nors mitolojisinden alan odd ve ayaz devleri, okuru devlerin ve tanrıların ülkesinde vahşi ve büyülü bir yolculuğa çıkarıyor.

vikingler döneminde, norveç'te bir kasabada odd isimli bir çocuk yaşar. odd hep çok şanssız bir çocuk olmuştur. küçük yaşta babasını kaybeder, ağaç keserken bir ayağını sakatlar... üstelik bir türlü bitmeyen kış odd'un kasabasında yaşayan herkesin aksileşmesine neden olur.

odd kasabadan ormana gittiği bir gün ayı, tilki ve kartalla karşılaşır. bu üç sıradışı hayvanın odd'a anlatacakları bir hikâyeleri vardır.

odd, bu üç hayvanla karşılaştıktan sonra kendini hayal edebileceğinden çok daha tuhaf bir maceranın içinde bulur: şimdi odd, tanrılar şehri asgard'ı ayaz devleri'nden ve kendi kasabasını bitmek bilmeyen kıştan kurtarmak zorunda...
  1. neil gaiman'dan bir çocuk kitabı daha. nors mitolojisine dayanan bu öyküde , sinir bozucu bir gülümsemeye sahip , sakat , yetim , odd isimli kahramanımızın konuşan ayı , tilki ve kartla ile hikayesine konuk oluyoruz.

    bizim ülkede normal bir ailenin bu kitabı çocuğuna alıp okuması bana imkansız geliyor. ancak benim gibi büyüdüğünü kabul etmeyen kişiler tarafından okunur. alışıldık çocuk kitapları gibi değil ki gaiman'ın hiç bir kitabı öyle değil zaten. babam süt peşinde gibi bir örnek var. ileride çocuğum olursa ona okurum artık bu güzel öyküyü.