• izledim
  • izliyorum
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (5.50)
ofærð
izlanda'nın doğu kıyısındaki bir kasabada, motosikletleriyle yolculuk yapan hjörtur ve dagny adında iki genç aşık terk edilmiş bir fabrikaya girerler. içeride zaman geçirirken, fabrikada beklenmedik bir yangın çıkar. hjörtur dagny'i kurtarmak için elinden geleni yapsa da başarılı olamaz. yaşadığı bu olayın ardından da kasabayı terk ederek kayıplara karışır.

yedi yıl sonra, bir zamanlar dagny ve hjörtur’un yaşamış olduğu liman kasabasında, danimarka’nın hirtshals kenti ile kasaba arasında düzenli olarak yapılan feribot seferlerinden birinde, feribot limana yanaşmadan önce balıkçıların ağlarına parçalanmış bir ceset takılır. bundan dolayı yerel polis feribottan kimsenin ayrılmasına izin vermez. başkent reykjavík’ten gelecek deneyimli soruşturma ekibini bekleyen polisler, huzursuzlaşan yolcularla uğraşmak zorunda kalır. fakat kötü hava koşulları nedeniyle kasabaya ulaşım mümkün olmadığından, yerel polis artık bir başına kalır.
 1. diğer adıyla trapped, ilk kez toronto film festivalinde yayınlanan, izlanda yapımı polisiye-gerilim dizisi. yönetmen koltuğunda, hikayesi izlanda’da başlayıp, türkiye’de biten 1999 yapımı parçalanma adlı filmin kadrosunda yer alan baltasar kormakur oturuyor.

  küçük bir sahil kasabasında geçen bir dizi, bildiğimiz polisiyelerden biraz farklı. ellerinde çok fazla teknoloji olmayan, 5 adamı aynı anda dövemeyen, gerçeğe çok daha fazla benzeyen bir kaç polisin elinde, birbiriyle bağlantılı olaylar zinciri var. kasabaya gelen bütün yolların kapanmasıyla başkentten bekledikleri yardımı da alamayan yerel polis, olayları sorgulamaya başladıkça, gizemler de artıyor.

  3-5 kişinin etrafında dönen olaylar ne kadar enteresan olabilir denilebilir uzaktan. fakat yakından bakıldığında durum hiç de öyle değil.

  dizi karakter analizlerine çok odaklandığı için ilk başta biraz yavaş ilerlese de 3.bölümden sonra yokuş aşağıya koşmaya başlıyor.