1. freud libidoyla ilgili yasama istegidir gibi bisey diyor. ofkeyle ilgili ne dedi bilmiyorum. biri bana cok degerli oldugunu soyledi. hatta oyle zannedediyorum onu ureten zihinden bile daha degerli.

  kontrol etme dedikleri seyin(ofke kontrolu), kanalize etmek oldugunu anlamak zor degil. disleriniz her sabah agri icindeyse; tebrikler kontrol ettiniz. tabi bu isin sakasi daha kompleks durumlar var ortada.

  bu kompleks durumlar o kadar kompleks ki; dindarin butun rituelleri yerine getirmesi gibi. hatun pesinde kosan adamin firsat yaratmasi gibi. basit gibi gorunebilir, bence degil. hic butun ibadetlerini aksatmadan yapan bi dindarin din otesinde kendine bisey katma cabasina tanik oldunuz mu? kendini bu kimlikle sinirlamayan kac dindar var bilmiyorum. ayni sey hatun pesinde kosan herifler icin de gecerli. kimlik haline getir birak.


  iste ofke de boyle bisey. kimlik haline getir. kanalize et/ediyormus gibi yap. kanalize ettikce ozgurles. o kadar ozgurles ki, kanalize edemedigin durumlarda ofkenin kin formuna donusune sahit ol. ve o seni yonetsin. namaz saatine gore uyuyup uyanan bir dindar gibi. kadinlarin takildigi mekanlarda zaman geciren herif gibi. seni yonetsin.


  ofke cok degerliydi degil mi? onu ureten zihinden degerli. parazit gibi butun kaynaklari aliyor. ondan izin almadan hareket edemedigin gibi, vitrinde de boy gosteriyor. bu kadar degerli olmasi beni cileden cikariyor. ve galiba ofkem; en cocuksu yanim.
 2. sigmund freud, öfke mevzusunu çocukluktaki anal devre ve tuvalet eğitimi üzerinden yorumluyor. engin geçtan'ın öfke ve düşmanlık başlıklı bir makalesine denk gelmiştim. o makalede öfke mevzusuna freud'un psikanalitik bakışını özetleyen şu paragrafı buraya da aktarayım:

  "aslında, freud'un bu konudan dolaylı olarak söz etmiş olduğu söylenebilir. bilindiği gibi, besin maddeleri sindirildikten sonra artıkları barsağın son bölgesinde birikir ve anüs kasları üzerinde belirli güçte bir basınç oluşturduğunda da dışarı atılır. dışkının atılması rahatsızlığa son verir ve bir ferahlama duygusu yaratır. yaşamın ikinci yılında başlayan tuvalet eğitimi döneminde çocuk, anüs bölgesindeki gerilim gidermekten duyduğu hazzı ertelemeyi öğrenmek zorunda kalır. freud'a göre, annenin bu dönemdeki tutumu ve dışkılama işlevine karşı kendi duyguları, çocuğun ileride sahip olacağı bazı karakter özelliklerini ve değerleri önemli ölçüde etkiler. eğer anne katı ve cezalandırıcı bir yöntem uygularsa, çocuk ya korkusundan dışkısını tutar ve kabız olur ya da kızgınlığını dışa vurur ve dışkısını sıklıkla ve rastgele bırakma alışkanlığı geliştirir. aslında dışkılama işlevlerine karşı katı ve cezalandırıcı bir tutum geliştiren annenin, bu tutumunu çocuğun diğer davranışlarına karşı da göstermesi doğal bir beklentidir. bu koşullarda yetişen bir çocuk ya tutucu bir karakter geliştirir ve ileriki yaşamında olumsuz duygularını baskı altında tutan biri olur ya da tepkici bir karakter geliştirir ve başkaldırıcı, yıkıcı, kızgınlık nöbetleri ya da eziyet etme eğilimleri gösteren bir kişilik yapısı geliştirir. aslında dışkı ve kızgınlığın eşanlam taşıması küfür niteliğindeki bazı sözcüklerde de oldukça belirgindir."

  (bkz: sıçmak)
  (bkz: bok)
  (bkz: bok atmak)
  (bkz: mierda)
  (bkz: shit)
  (bkz: bullshit)
  (bkz: scheiße)
 3. derler ki başkasına öfkelenebiliyorsan aslında kendine öfkelisindir.
  hayat ne garip, vapurlar felan.
  başkasını sevebiliyorsan aslında kendini seviyorsundur.
  hep aynı vapurlar bunlar. hee laf.