• izledim
    • izlemek istiyorum
  • youreads puanı (10.00)
oğlunuz erdal - tunç erenkuş
oğlunuz erdal, 12 eylül cuntasının idam ettiği lise öğrencisi erdal eren’in trajik hayatı dönemin şiddet olayları üzerine bir belgesel filmdir.
yönetmenliğini tunç erenkuş'un yaptığı, yapımcılığını sosyal araştırmalar vakfı'nın (sav) üstlendiği filmin röportajları tevfik baş'a, müzikleri ayşe tütüncü’ye aittir.
film, onat kutlar'ın "durmadan düşünüyorum ne kadar çok öldük yaşamak için" dizeleriyle ve erdal eren'in doğduğu, çocukluğunun geçtiği karlar içindeki bir şebinkarahisar görüntüsüyle başlar; eren'in ailesine yazdığı "oğlunuz erdal" diye biten mektubun görüntüsü ile son bulur. sadece erdal eren’in idamı değil, bir polis memuru tarafından vurulan üniversite öğrencisi sinan suner’in ölümü, suner’in ölümünü protesto sırasında erdal eren’in tabancası ile vurulduğu iddia edilen er zekariya önge, erdal eren’in idamını protesto için pankart asarken gözaltına alınan ve işkence görerek ölen ercan koca ‘nın hayatları da belgeselde anlatılır.
eser, 48. altın portakal film festivali’nde belgesel dalında jüri özel ödülüne değer görülmüştür.
  1. erdal eren'in hayatını anlatan belgesel. izleyeli çok oldu. özellikle ailesinin ifadeleri, anlatımı beni çok etkilemişti.

    Oğlunuz Erdal