1. sevgi hormonu da deniyor. Oksitosini genel olarak doğum esnasında serviks ve uterisin gerilmesiyle salgılanan, rahim kaslarını uyaran ve doğumu kolaylaştıran ve doğum sonrasında ise süt adacıklarının etrafındaki küçük kasları uyararak süt salınımını sağlamaya yardımcı olan hormon olarak biliyoruz. Son yıllarda yapılan çalışmalar oksitosinin bununla sınırlı kalmadığını, hayatımızın en büyük parçalarından biri olan sosyal ilişkilerimizi de etkilediğini öğrendik.

  kaynak

  otizme de iyi geldiğini öğrenmiş oldum. son dönemlerde bu hormonla ilgili çok fazla yazı ve makale yayınlanıyor. tevekkeli değil; çiçeklerimi dokunarak sevdiğim zaman, renk renk açıp yapraklarının parlaması da bu yüzden olsa gerek.
 2. doğum esnasında yapılan kilitoral mastürbasyonun, doğumu kolaylaştıracağını söyleyen kadın doğumcuların çıkış noktası olan hormon.
 3. özellikle kadınlarda dogururken ve süt emzirmede salgılanan , sevilen kişiye dokunulduğunda yükselen, sostal iletişimi güçlendirmede etkili bir bağ kurma hormonu .
  burun spreyi seklinde otizmli hastalarla iletişimi artırmak için kullanılanıda mevcutmus
 4. aşk hormonu diye de bahsedilen hormon.

  erkeklerin meme sevgisinin evrimsel açıklaması da bu hormonla yapılıyor. annenin yeni doğan bebeğine bağlanmasının kolaylaşması için meme ucu uyarıldığında oksitosin salgılanıyor. erkekler de kadınları kendisine bağlamak, aşık etmek, odak noktası olmak için tamamen ilkel güdüleriyle, bilinçsiz, amaçsız, umarsız, fütursuzca memeye yoğunlaşıyor.