1. ilkokulda ayşegül serileri ile başlayan ancak ortaokul çağında "serbest tema"lı kitaplar ile devam eden uygulama.
  o dönemlerde çok severdim ama benim hayatımda aslında çok önemli bir yeri olduğunu son yıllarda kavrayabilediğim o güzel 1 saat.

  ben lisedeyken de şehirde valilik kararıyla her gün 1 saat zorunlu okuma saati vardı. ki sınava hazırlanırken kitap okuyunca çalışamadım diye vicdan azabı çeken öğrenciler için bence çok önemliydi. bu konuya destek olarak ; össde yaptığım türkçe netini türkçe çalışmak yerine kitap okumaya bağladığım da doğrudur.
 2. lisedeyken edebiyat dersimiz vardı. haftada bir ders saatini hocamız zorunlu kitap okuma saati olarak belirlemişti. herkes kitap getirirdi getirmeyene eksi koyardı. tabii bu ders saati sessizliğini sabote etmeye çalışanlar olurdu ama olsun kitap okuyana her yer paris.

  not: zorla yaptırılan bir uygulama olmasını bende tasvip etmiyorum ama demek istediğim okumak isteyen zaten okur. o sebeple kitap okumayı sevenin işine gelir böyle bir ders yapılması.
 3. orta okul zamanlarıma tekabül eder sanıyorum benim. henüz 12-13 yaşlarında falandık, dehşet bir türkçe öğretmenimiz var. soyadıyla dalga geçerlerdi.* zorla kitap okuttururdu. ee malum serde yaramazlık varken, hangi ara okuyacaktık. ki benim önümde tek bir örnek dahi yok.. acayip de afacan bir çocuğum. kız çocuğu denip geçemez yani, bahsini ettiğim hoca -ömrü uzun ve sağlıkla olsun- çok çekerdi benden.. neyse efendim, ilk suç ve ceza ile tanışmam o'nun sayesinde ve evet, o yaşlarda oldu. edebiyata dair ne varsa o'nunla sevdim belki de. okumak biraz geç olsa da böyle anlam buldu.

  bu arada youser der ki; metroda kitap okuyanlara saygılı olun. yüksek sesle tepesinde dikilmeyin!!
 4. bizim okulda 10 dakika ayrılmıştı kitap okumak için. 10 dakika. 10
 5. derslerimde uyguladığım saattir. şuana kadar shakespeare'in hamletini, henrysini othellosunu, macbethini, death note serisini okuduk:)
  elbette kolay olmadı ama ödül çok işe yarıyor. okuyana övgüler yağdırdığımda hayatında hiç okumayan çocuk da onu daha çok seveceğimi düşündüğünden direk okumaya başladı.
  hepsinin sözlüsüne de 100 vericem hehe ben shakespearei lisede okumaya başlamıştım, onlar adına seviniyorum.