• okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (8.00)
okuma üzerine - marcel proust
okuma üzerine, marcel proust`un birey ile kitap arasındaki ilişkiyi ve özgün psikolojik edim olarak okumayı irdelediği, bu edimin kaynaklarına yaptığı yolculuğu içeren bir anlatı. büyük bir yazarın kitapla kurulan ilişki üstüne derin düşünme denemesi. aynı zamanda proust`un kütüphanesinde bir yol haritası olan okuma üzerine, bizim şimdi durduğumuz yeri de aydınlatıyor. " hiç kuşkusuz, dostluk, bireyler arasındaki dostluk hava cıvadır ve okuma bir dostluk biçimidir. ama en azından dostluğun samimî bir biçimidir ve bir ölüye, olmayan birine yönelik olması ona çıkarsız, neredeyse dokunaklı bir hava verir. dahası o, öteki bütün dostluk biçimlerini çirkinleştiren her şeyden bağımsız bir dostluktur." (kitap bilgileri idefix'den alınmıştır.)
  1. 70 sayfa, bir çırpıda okunup sevilecek kitaplardan. proust'un beni theophile gautier ile tanıştırdığı kitaptır aynı zamanda.

    "gülmek, doğası gereği acımasız değildir; insanı hayvandan ayırt eder, ve o, grek şair homeros'un odysseia 'sında görüldüğü gibi, ebediyetin boş zamanları boyunca olimposluklarına yakışır biçimde ağız dolusu gülen çok kutlu ve ölümsüz tanrılara vergidir." bu tümce gerçekten beni sarhoş ediyordu.

    beni de..