• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (0.00)
olağan psikopatlar - kevin dutton dutton
psikopat. bu kelimeyi duyar duymaz katiller, sapıklar, intihar bombacıları üşüşüyor zihnimize.

ama filmlerdeki emsallerinin aksine, gerçek hayatta her psikopat şiddet yanlısı veya suça meyilli değil. yeni araştırmalar her on ceo'dan birinin psikopat olduğunu söylüyor. gülerek "bilmem mi!" diyorsanız ekleyelim; cerrahlar, avukatlar, gazeteciler ve politikacılar arasında da psikopatlık hayli olağan. psikopatların dünyasına yapacağınız bu afallatıcı yolculukta, oxford üniversitesi'nden prof. kevin dutton, psikopatik eğilimlerin insanın doğasında olduğunu ortaya koyarken, toplumun da daha önce hiç olmadığı kadar psikopatlaştığını savunuyor. zira korkusuzluk, kendine güven, cazibe, acımasızlık ve odaklılık gibi psikopatlarda öne çıkan özellikler 21. yüzyılda başarı kelimesinin üzerine terzinin diktiği ceket gibi oturuyor.

kevin dutton, yüksek güvenlikli hastanelerin psikopati koğuşları, budist tapınakları -kapaktaki "ermiş" kelimesi maalesef nedensiz kullanılmadı- ve komando eğitim kampları gibi yalnız özel izinle girilebilen sıra dışı yerlerde sayesinde bizzat yaptığı gözlemleri, beyin taraması gibi gelişmiş yöntemler ve benzeri bilimsel araştırmalarla harmanlayarak, başarılı bir cerrahla seri katil arasındaki çizginin aslında nasıl da ipince olduğunu gözlerimizin önüne seriyor.

her sayfası kışkırtıcı önermelerle dolu olağan psikopatlar, bizi o hep hor gördüğümüz, ama yeri geldiğinde faydalanmaktan da çekinmediğimiz karanlık yanımız ile tanıştırıyor.

"tedirgin edici ama fazlasıyla da eğlenceli. 2012'nin atlanmaması gereken 20 kitabından biri."
slate

-idefix.
 1. psikopatların sadece asan, kesen, tecavüz eden insanlar olmadıklarını anlatan araştırma kitabı. beynin ön lobunun yavaş çalışmasının insanın üstünde ne gibi etkilerinin olabileceği açıklanmış. psikopatların risk alınması gereken durumlarda diğer insanlara göre daha soğukkanlı davrandıkları eeg cihazı ile kanıtlanmış.
 2. orijinal adı wisdom of psychopathy olan kitap. yani bir psikopatın doğru alana kanalize edildiğinde ulaşabileceği sınırlardan konuşur.
  şimdi bu kitabı anlatırken kullandığım banko bir örnek var:

  !---- spoiler ----!

  içinde bomba tehlikesi olan bir çanta düşünelim.
  normal bir insan bu çantaya yaklaşırken heyecanlanır, kalp atışları hızlanır.
  bomba imha uzmanı bu çantaya yaklaşırken artık bu konuda profosyenelleştiği için kalp atışlarında bir değişim olmaz.
  bir psikopat bu çantaya yaklaşırken normal bir insanın huzur ve dinginliğe ulaştığında yaşadığını yaşar, kalp atışı yavaşlar.

  !---- spoiler ----!