• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (9.00)
olağanüstü masallar - jorge luis borges & adolfo bioy casares
dediği gibi, "dünya edebiyatının devi" mi, yoksa george steiner'ın dediği gibi, "poe ve baudelaire'den sonraki en büyük düşçü" mü?

borges ve casares, uzak doğu'dan, avrupa'dan, amerika'dan ve arap dünyasından, değişik zamanlara ait metinleri yan yana getirmişler.

olağanüstü masallar gelecek düşlerin hatırlanışı geçmiş düşlerin unutuluşu, yabancı ifritler, ev ifritleri, kişinin kendi ifritleri, inançlar ve inkarlar antolojisi... yani düşler antolojisidir"

(arka kapak)
 1. hani derler ya 'her gece yatarken mutlaka açıp bir şeyler okurum.' işte tam da bu cümlenin kalemi kitaptır.kısa kısa anlatılarla zengin bir içeriğe sahip olan bu kitabın yeri çok farklıdır. türkçeye (bkz: olağanüstü masallar) olarak çevrilen bu antoloji, borges ve kankası casares'in ön notuyla açılır. şu sıralar sadece sahaflarda bulabileceğiniz bu antolojinin önsözünü ise anthony kerrigan üstlenmektedir. batının masalları, kısa öyküleri ve doğunun eşsiz mistisizmine yer veren bu antoloji nereden bakarsanız bakın dünyanın ortak masallarına yönlendirildiğimiz bir rüya yolculuğu. cevaplar yeni sorular sordurur bu kısa anlatıda, bilmeceler labirentlere açılır sürekli. ve gece de bir gün yolculuğudur. belki de borges'i kavramak kendi öykülerinden ziyade bu eserdeki anlatılarla mümkün kılınır.

  ayrıca bu üç kitabın beraber okunması eşsiz olacaktır muhtemelen;

  cuentos breves y extraordinarios - jorge luis borges & adolfo bioy casares

  (bkz: el libro de los seres imaginarios - jorge luis borges)

  (bkz: the dictionary of imaginary places - alberto manguel)