1. kozmikanafor, bilimfili ve evrim ağacı işbirliğiyle 12-13-14 ağustos 2016 tarihleri arasında olimpos'ta düzenlenecek. çadırlı kampa da olanak sağlayan festivalin katılım ücreti ile ilgili henüz açıklama yapılmadı. etkinlik sayfalarından takip edilebilir.

  * olimpos gökyüzü ve bilim festivali 2016
  * olimpos gökyüzü ve bilim festivali 2016 - facebook

  !---- tanıtım ----!
  kimsiniz siz?

  olimpos gökyüzü ve bilim festivali, türkiye’nin en büyük astronomi platformu olan kozmik anafor’un öncülüğünde, yine ülkemizin en büyük iki bilim platformu olan bilimfili ve evrim ağacı işbirliği ile gerçekleştirilmektedir.

  olimpos gökyüzü ve bilim festivali’ini organize etmemizin altındaki temel gayemiz, türkiye’de de gelişmiş ülkelerde şahit olduğumuz gerçek bilim festivallerinin artık yapılabilir hale gelmesi. ülkemiz ve insanımız, böylesi bir bilim festivalini hak ediyor.

  neden olimpos?

  türkiye’de bugüne kadar yapılan “geniş kapsamlı” gökbilim şenliklerinin çoğu ya yanlış yer seçimi, ya da organizasyon eksikliği yüzünden katılımcıya tam anlamıyla fayda veremedi. şehirlerin ışık kirliliği altında, yıldızların güç bela seçilebildiği ortamlarda gözlem yapılmaya çalışıldı, ışık kirliliğinden uzaklaşılmak istendiğinde ise katılımcıların tuvalet, su ve yemek gibi temel insani ihtiyaçları karşılanamadı. yapılan tüm etkinliklerde katılımcıların büyük kısmı barınma konusunda güçlük çekti ve malesef bilimin eğlenceli yönü genellikle görmezden gelindi.

  bugüne değin yapılmış olan en büyük gözlem ve bilim şenliğini organize etmeye karar verdiğimizde, ulaşım kolaylığı, katılımcıların temel ihtiyaçlarının rahat karşılanması, aktivitelerimiz için çok fazla seçenek sunması, hem de bir gökyüzü festivali için olmazsa olmaz şart olan ışık kirliliğinden uzak olması nedeniyle antalya olimpos’un en uygun lokasyon olduğuna karar verdik.

  nasıl olacak?

  olimpos gökyüzü ve bilim festivali’nin katılımcıları, geniş bir kamp alanı içinde, her türlü bilimsel ve sosyal aktiviteye rahatlıkla erişilebilen bir ortamda yer alacaklar.

  katılımcılarımız kendilerine ayıracağımız çadır alanında, tuvalet ve duş gibi temel ihtiyaçları hemen yanıbaşlarında olacak biçimde, çadırlarını alıp gelerek konaklayacaklar. dileyen katılımcılarımız ise, kamp alanımızdaki klimalı bungalovlarda biraz daha konforlu bir konaklamayı tercih edebilecekler.

  tüm katılımcılarımız, sabahları gerçek birer kahvaltı yapacak ve yine tüm katılımcılarımız akşamları gerçek yemek yiyecekler. bunun için ekstra bir çaba harcamaları veya masrafa girmeleri gerekmeyecek. gün boyunca çay, kahve, su gibi temel ihtiyaçlarınız da doğal biçimde elinizin altında olacak. bilgi bombardımanından yorulduğunuzda bir derenin kenarında, bir ağacın altında huzur bulabilecek, ya da hemen yanıbaşınızdaki sahile inip türkiye’nin en güzel sahilinde güneşlenebilecek, en güzel denizine girerek rahatlayabileceksiniz.

  dolayısıyla düşünmeniz gereken tek şey; festival boyunca alanında ülkemizin en nitelikli kişilerinden oluşan ekibimizin düzenleyeceğimiz etkinliklerden keyif almak olacak.

  !---- etkinlik takvimi ----!

  12 ağustos:

  09:00-10:00 festival alanına giriş, yerleşme, kahvaltı
  10:00-16:00 atölyeler, barkovizyonlar, güneş gözlemi
  11:00-20:00 sunumlar
  20:00-22:00 film gösterileri, barkovizyonlar
  20:00-04:00 gece gökyüzü gözlemi

  13 ağustos:

  10:00-16:00 atölyeler, barkovizyonlar, güneş gözlemi
  11:00-20:00 sunumlar
  20:00-22:00 film gösterileri, barkovizyonlar
  20:00-04:00 gece gökyüzü gözlemi

  14 ağustos

  10:00-16:00 atölyeler, barkovizyonlar, güneş gözlemi
  11:00-20:00 sunumlar
  20:00-22:00 film gösterileri, barkovizyonlar
  20:00-04:00 gece gökyüzü gözlemi
  09:00 – 11:00 kapanış etkinlikleri, geri dönüş
 2. gidecek birilerini ve fırsatını bulursam katılacağım organizasyon.yarım saat uzaktayım geçerken alın beni
 3. artı birimle* katılacağım festivaldir.