• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (8.00)
ölüm kapısı serisi-yedinci kapı - margeret weis tracy hickman
ana çatışma, soyları insanlardan gelen iki güçlü ırk - sartanlar ve patrynler - arasındadır. serideki olaylardan yüzyıllar önce sartanlar, çatışmayı sonlandırmak için yeryüzünü dört farklı elementsel âleme ve bir de patrynleri hapsettikleri beşinci bir dünyaya - labirent - ayırmışlardır. sartanlar dört alemin hakimiyetini ele almışlardır fakat kısa bir zaman sonra gizemli bir şekilde iletişimlerini kaybetmiş ve yok olmuşlardır. yüzyıllar sonra ilk patrynler, nexus lordu denen bir patryn sayesinde labirent’ten kaçtılar. nexus lordu, diğer dünyalara geçiş yolunu öğrendi ve halkını labirent’ten kurtarıp diğer dünyaları fethetmenin hayalini kurmaya başladı. kitaplar, özgür düşünceli haplo’nun, bir patryn ajanının diğer dünyalara kaos yaratmak ve onları lordu’nun fethine hazırlamak için gönderilmesini takip eder. weis ve hickman, seri boyunca yedi ayrı fantezi dünyasını ve onlarla birlikte beş büyük ırkın - kitaba özgü patrynler ve sartanların ve yaygın fantastik ırklar olan insanlar, cüceler ve elflerin - gelişen kültürlerini oluşturmuşlardır. (vikipedi)
 1. en sevdigim fantastik kurgu eserlerindendir. turkce'ye olum kapisi serisi olarak cevrilmistir. yedi kitaptan olusur.
  ejder kanadı
  elf yıldızı
  ateş denizi
  yılan büyücüsü
  kaosun eli
  labirentte
  yedinci kapı
  kitaplar bazi yerlerde siksa da asla birakmayip sonuna kadar okumak gerekir. haplo ve usta hugh gibi karakterleri tanitmistir. game of thrones' daki joffrey gibi uyuz olunasi bane ve daha nicesi.
  star wars, merlin, ve ejderha mizragi, james bond, yuzuklerin efendisi serilerine gondermeleri ile kimi zaman yarmaktadir.
  ve elbette zifnab...