• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (7.00)
ölümsüzlük - milan kundera
milan kundera'nın roman anlayışının tam anlamıyla ifadesini bulduğu bir doruk: ölümsüzlük. ona göre roman, varlığı araştırmak için bir araçtır; yazar, ortaya birtakım gerçekler koymaktan çok, çözülmek üzere sorular sorar. ölümsüzlük'ün yazar-anlatıcı-kahramanı olan kundera, bu yapıtındaki yedi bölümde, ölümsüzlük, yüz, aşk, rastlantı gibi farklı romanesk temalardan oluşan bir yol çiziyor. roman birbirinden son derece ayrı gözüken, ancak birbirine sıkı sıkıya bağlı olayları ve kahramanları bir araya getiriyor. kundera, hepsi birer evren demek olan sahneler kuruyor, bu büyük tiyatro oyununda, rastlantılar, kesişmeler, koşutluklar ve karşıtlıklar hemingway'le goethe'yi, goethe'nin aşığı bettina von arnim'le varoluşunu yaşnızlıkta arayan agnes'i, kundera'yla profesör avenarius'ü aynı sahnede, aynı sorunun çevresinde buluşturuyor. ölümsüzlük'ün kahramanları bir hareketten, bir oluştan, kendilerini aşan bir kavramdan doğuyorlar; yazar, kitabın içindeki varlığıyla bir açıdan kahramanların durumlarının yansıdığı bir ayna görevi görüyor. romanlarında müzikal tekniklerin büyük etkisinin görüldüğü kundera, bu romanında da tekanlamlılığı reddedişini ortaya koyan özgün çoksesliliğini koruyor. böylece bir başyapıt ortaya çıkıyor: ölümsüzlük, edebiyat hakkında, edebiyatın sahip olduğu malzeme ve olanakları hakkında olağanüstü bir düşünme serüveni.
(tanıtım yazısı'ndan alıntı)
 1. orijinal ismi nesmrtelnost olan kitap.
  milan kundera'nın tüm birikimini ortaya koyduğu, avrupanın düşünsel gelişim sürecine dair ipuçları veren şaheseri.
  kurgusuyla, yarattığı karakterleriyle, bölümler arasına sıkıştırdığı monologlarla işlenilmiş diyalektik çözümlemeleriyle, hicivleriyle, havada uçuşan tespitleriyle, entelektüel mastürbasyonda zirve yapmıştır.
  insan ve benlik üzerinden yüz algısını ve varoluş kaygısını anlatığı bölümde bu fotoğraf verme, görünür olma, tanınır olma merakının depreşmesinden dem vurmuştur. vurmuştur vurmasına da azizim benim de okumamı ikide bir bölerek kitabın arka kapağındaki milan kundera vesikalığına bakmama neden oluştur. kundera'ya dair tam bir samimiyetsizlik hissine kapılacağım sıra, sonunu "yazarlar hadi neyse onlar pek tanınmıyor yapabilirler" çakallığıyla bağlamış, takdirimi de kazanmıştır hani.
  hissediyoruz, öyleyse varız üstad.