• okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (9.00)
ölümün anlamı - arthur schopenhauer
"ölüm yaşama iradesinin ve daha da özelde onun için temel ve elzem olan bencilliğin tabiatın akışı içinde aldığı büyük tazirdir ve varoluşumuz için bir ceza olarak düşünülebilir.ölüm maddi-hissi hazla doğumun birleşip oluşturdukları düğümün acıyla sancıyla çözülmesidir; o şiddetli yıkımdır ve hakiki tabiatımızın temel hatasını dışarıdan haykırır: büyük uyanıştır ölüm."ölüm hayatın neresinde? hayat ölümün neresinde?ölümü hayatın tam göbeğinden sürüp çıkarmanın ve başımızdan ustaca savuşturmanın en sofistike yollarını keşfetmek bize ve yaşadığımız dünyaya neye maloldu? yaşadığımız hayatı kendi ellerimizle cehenneme çevirdiğimizi artık en ayak direyiciler bile itiraf ederlerken, bu cehennemde ölümü hayatın içinde tuttuğu yerden ve o yere bağlı olarak haiz olduğu ağırlıktan etmenin faturasını görmekte hâlâ ayak direyecek miyiz?o halde ölümü yaptığımız hesaplarda sürekli göz önünde bulundurmanın verimli yolu hangisidir? kendi ölümümüzü büyük ve önemli bir hadiseye nasıl çevirebiliriz? bir son olarak değil, hayatın kurucu oluşturucu bir parçası olarak ölüme dair canlı bir kavrayışa nasıl sahip olabiliriz?..ölümü tekrar hayatın içine çekmenin bir yolunu mutlaka bulmalıyız. (kitap bilgileri idefix'den alınmıştır.)
  1. arthur. çağının filozoflarının yarısı kadar popüler olamayan fakat onlardan çok daha üstün olduğuna inandığım filozof. hoş bunun bir anlamı var mı bilinmez.
    ölümün anlamı, birkaç ay önce okuduğum ve okumaktan büyük haz duyduğum bir kitap. çok fazla bilgi vermek yerine kitabın en sevdiğim kısmını yazacağım:
    "ne var ki tam da bu noktada varoluşçu öğretiye meydan okuyan ciddi ve kendi içinde tutarlı bir soru ortaya çıkar. insan tekleri olarak bizler gerçekten hayatlarımıza hükmedecek öyle bir güce sahip miyiz ki vakitsiz bir ölüm gelip varoluşumuza kazandırdığımız anlam ve amacı yerle bir etmesin? ya da daha doğrudan ve belirgin bir tarzda koymak gerekirse, varoluşsal anlardan anlamlı bir hayat inşa etmek mümkün müdür?"