• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (9.00)
Yazar haldun taner
ölürse ten ölür canlar ölesi değil - haldun taner
haldun taner'den kültürümüzün unutulmaz kişileri üstüne unutulmaz yazılar. portre edebiyatımızda bir doruk kitap. haldun taner'in bu en sevilen ve belki de en çok okunan düzyazı kitabı büyük bir özenle hazırlandı. yazılarda bahsi geçen kişilerin adları öne çıkarıldı, daha da önemlisi kişi adları dizini yapıldı. sadece bu dizine göz atıldığında bile haldun taner'in nasıl geniş bir kültür evreninde kalem oynattığı ve konu zenginlikleri anlaşılıyor.

kimler, neler var bu kitapta?
sakallı celal (yalınız) - abdülhak şinasi hisar - mükrimin halil yinanç - ahmet hamdi tanpınar - lâtife uşaklıgil - asaf hâlet çelebi - celal sılay - cemal sahir - aliye berger - refik halid karay - ahmet selahattin - ahmet kutsi tecer - halide edib adıvar - haşim işcan - ismail dümbüllü - selçuk kaskan - seha l. meray - muammer karaca - orhan kemal - kemal tahir - ulvi uraz - sıddık sami onar - sait faik abasıyanık - sabri esat siyavuşgil - suat yakup baydur - muhsin ertuğrul - vâlâ nurettin vâ-nû - ismail galip arcan - naci sadullah daniş - abdi ipekçi - ismayıl hakkı baltacıoğlu - yakup kadri karaosmanoğlu - rauf ulukut - esat mahmut karakurt - arif müfid mansel - s/s ankara vapuru - akbaba dergisi - çiçek pasajı -tevfik sağlam ve arkadaşları - burhan felek - behçet necatigil - eşref şefik atabey - azra erhat, faruk güvenç - bedrettin tuncel - orhan eyüboğlu - orhan tahsin - özdemir asaf - suavi süalp - enver ziya karal - samet ağaoğlu - ahmet rasim

doğan hızlan: "bu portreler yalnız ölen kişileri yeniden hatırlatmakla kalmıyor, onlarla birlikte çöken incelikler toplumunun ve uygarlığın çatırdadığını duyuruyor: 'hoyratlığı ve zevksizliği şiar edinen sözümona halkçılık'ın sürüklediği kültür yozlaşmalarının tehlikesini de söylüyor. istanbul'un nereden nereye gelişinin de tarihçesi bu anılar. edebiyatımızın az kullanılır türünün, az bulunur ustalıktaki ürünleri."

konur ertop: "haldun taner'in öykülerinde, oyunlarında gülmeceden, taşlamadan zekice yararlanan yazar kişiliği, bu sevgi dolu portrelerde anlattığı kişilerin açmazlarını, çelişkilerini, çocuk kalmış, çevreyle ve gerçeklerle uyuşamamış yönlerini de bıyık altından gülerek sergilemekte, eleştirmektedir. bu kişilerin bıraktığı anılarda derin bir insan sevgisinin, sıcak dostlukların izleri vardır. bu anılar kitabı, okur için öğreten, düşündüren bir kılavuz da olacaktır."
(tanıtım bülteninden)
 1. cemal süreya'nın 99 yüz'ü tadında, siyasal, sosyal her türlü düşmanlıktan yağ gibi sıyrılarak geçip giden, vefalı bir ustanın portreleri. hoşgörü ve tarafsızlıksa konu, minimal insani değerlerden bahsedilecekse eğer, kitabımız ismini yunus emre'nin deyişinden alarak kendini baştan ispatlıyor. mektebi sultani'ye ayrıca saygı duruşu niteliğinde.

  halkçılığın "kaba kalabalıkçılık" olmadığı eski beylerbeyi üzerinden öyle güzel anlatılmış ki.

  haldun taner, ülkemizde sanat geleneğinin oluşması yolunda köşe taşı, kilometre taşı, taş gibi ağır isimlerden, ferhan şensoy'un ustası, tepeden tırnağa yazar. okunması dileğiyle.

  edit: beyoğlu değil beylerbeyi olacaktı.