• youreads puanı (7.40)
  1. porcupine tree'nin 1991'de çıkan ilk albümü, aynı zamanda albümden bir parça. şimdi genel olarak progressive rock diyoruz adamlara da bu albüm bana psychedelic rock'a daha yakın geldi. grupların evrimi de ilginç bir hikaye oluyor. genelde ilk albümler biraz çiğ, "ne yaptığımı tam olarak ben de bilmiyorum" tadında oluyor. akabinde bir kendi soundunu buluş, başucu sayılabilecek bir iki albüm, şanslılarsa kapanış, şanssızlarsa dinleyenlerine hep eskileri özleten albümler.

    açıkçası bu albümü ilk defa bugün dinledim. tüm albüm linkini bulamadım ama youtube'da playlisti var. toplamda 18 şarkıdan oluşuyor. arada küçük enstanteneler var, geçişler gibi düşünülebilir. tam olarak bütüncül bir şarkı gibi duran jupiter island, the nostalgia factory, radioactive toy, nine cats, footprints, and the swallows dance above the sun, this long silence, it will rain for a million years gibi şarkılar var. güzeller ama işte o ilk albümün çiğliği hissediliyor, elektronik altyapısından, davuluna, vokaline kadar.

    her gün bir procupine tree albümü mottomla devam edeceğim. böylece albümler arasındaki farkları daha net görebilirim, bu elemanlar ne yapmaya çalışmış daha net anlayabilirim diye düşünüyorum.