• izledim
  • izliyorum
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (7.50)
önce söz vardı
iskender pala, ahmet ümit ve mario levi'nin edebiyat, kültür ve sanat konuştuğu, her cumartesi saat 23'te ntv ekranlarında yayınlanan güzel program.
 1. edebiyat ve sanat ile geçirilen saatlerin programıdır.
 2. mp3 dosyası halinde telefona kaydedip radyo programı gibi dinlemesi bir hayli keyifli olan program. her ne kadar bazen mario levi ortamın enerjisini düşürse de ahmet ümit'in konuşmalarındaki o heyecan bir anda ortamın enerjisini yükseltebiliyor.

  başlıkta program hakkında bilgi verilmediğini farkettim, en azından küçük bir katkı sağlayayım belki birilerinin ilgisini çeker:

  programda iskender pala, ahmet ümit ve mario levi bir masa etrafında oturup yaklaşık bir buçuk saat boyunca belirledikleri bir konu hakkında edebiyat ve sanat çerçevesinde sohbet ediyorlar. örneğin daha önce aşk, mülteci sorunu, deniz, yolculuk temalarını işlemişlerdi. kitaplardan alıntılar yapıyorlar, anılarını anlatıyorlar, yazarlardan bahsediyorlar, şiirler okuyorlar, hikayeler anlatıyorlar. yani dolu dolu bir bir buçuk saat geçiyor ki daha dinlerken sıkıldığımı hatırlamıyorum. tabi televizyondan yalnızca bir defa bir programın yarısını izlediğimi, televizyonda izlemenin nasıl olduğunu bilmediğimi belirteyim.

  her biri farklı alanlara ilgi duyan bu üç edebi kişiliği dinlemesi gerçekten aydınlatıcı ki şunu da belirtmeliyim, üçünün de herhangi bir kitabını okumadım. üçünü de tanıyorum ve eserleri henüz ilgimi çekmiş değil ancak bu programla kendilerine biraz sempati duymaya başladım diyebilirim.

  bu programa benzer edebiyat çevresinde dönen sohbet programı tavsiyelerinize açığım sevgili youserlar.
 3. yuhanna incilinin ilk cümlesi.

  ve söz tanrıyla birlikteydi, ve söz tanrıydı - şeklinde devam eder.

  şimdi burada yuhanna ile alakalı genel geçer bilgiler vermeyeceğim. vikipedi şurada duruyor zaten.

  ne demekti bu cümle peki?

  dur dur, once bir tanrının ne manaya geldiğine bakmakta fayda var.

  tanrı hakikattir; gömülü olan, görünenin altında yatandır. numendir, ideadır, truthtur.

  sözün, yani söylemin hakikat olmasına ne diyorsunuz peki?
  ana akım metafiziği binlerce sene önce kırmayı başarmış mıdır yuhanna? hakikati ören, ona kaynak olan, onu ortaya atıp değiştiren şeyin söylemden, söylemin de iktidardan olageldiği bir durumda evet, başarmıştır.

  ayrıca evet bir tv programı imiş. ben pek anlamam edebiyattan, o yüzden yorum yapmayacağım.
 4. izlemek için ilk oturduğumda "ya baba adamlar ama acaba vıcık vıcık edebiyat mı konuşurlar acaba" diye düşünmüştüm. işte adamlar baba olduklarını orada da gösterdiler. neredeyse kurdukları her cümle, yaptıkları her çıkarım insanı dakikalarca düşündürür nitelikteydi. acaba biraz sonra ne diyecekler diye de merak ettirdi sürekli. çok uykum olmasına rağmen oturup izlemiştim. epeydir izleyemedim ama izlenmesi gereken programlardan.
  jimi