1. özgün müzik tarzını benimsemiş ozan, müzisyen ve aktivist. istanbul üniversitesi iletişim fakültesi'nin gazetecilik ve halkla ilişkiler bölümü mezunudur.

    profesyonel müzik kariyerine 1987 senesinde kurduğu grup balkan'la başlamış, 1992'den sonra yoluna tek başına devam etmiştir. özellikle, 1995 ila 2000 seneleri arasında yaptığı albüm çalışmalarıyla kendi tarzını belirlemiş ve kendine özgü bir hayran kitlesi edinmiştir. seviyorum seni, yağmur yüreklim, gaybana geceler, geceyi sana yazdım, asi ve mavi, bana bir gül ver, onur akın denildiğinde ilk akla gelen klasikleşmiş parçalarıdır. 2007'de (bkz: yüreklere yazılanlar) isimli ilk en iyiler derlemesini yayımlamıştır. 2013 senesinde ise onur akın'ın 25. sanat yılı için farklı ses sanatçılarının yorumlarıyla ikinci derleme albümü (bkz: onur'lu yıllar) piyasaya sürülmüştür.

    2008-2014 yılları arasında, chp*nin seçim şarkılarını yapmıştır.
  2. eskiden özellikle açıp dinlemediğim hatta sadece isim olarak duyduğum, son zamanlardaysa ara ara severek dinlediğim sanatçı. aslında şarkılarını da biliyormuşum. aa bu da mı onunmuş dedim. kulak aşinalığım var çünkü şarkılarına. özellikle o sözlerini bildiğim ya da anımsadığım birkaç şarkısını daha çok seviyorum. onları dinliyorum bu ara. diğer şarkılarını da zamanla dinlemeyi düşünüyorum. ses tonu çok güzel. sözler zaten çok anlamlı. özellikle günümüzdeki şarkılara nazaran.