1. şimdilerin onurr'u. baştan söyleyeyim kendisinin müzik hayatını taşoda kayıtlarını yaptıkları günlerden bu yana takip ederim. yani bu adamı eleştiren duman konserine giderlerken, biz bu adamların brit-pop coverlarını myspace'den dinlerdik. gelelim esas mevzuya. türk insanın her işi malum organının ucuyla yapma hastalığı var. ne yazık ki bu müzik dinlerken ve eleştirirken de geçerli bir durum. sakin rakun'la anlaştığında ve mvö albümün asistanı olduğunda bu adamlar bu işten para kazanamayacaklarını biliyorlardı. aynı durum peyk için de geçerli. rakun'dan hayat albümü çıktığı vakit albüm o 5000 bile satmadı. onur o zamanlar okulu yeni bitirmiş itü'de müzik üzerine yüksek lisans yapıyordu. konserler, albüm, yeni demolar filan derken grup yıprandı. hem maddi imkansızlıklardan, hem tatminsizlik mevzusundan. onur boğaziçi felsefe'yi bitirmiş, bambaşka bir konu üzerine yüksek lisans yapıyor, cenker askerden gelmiş, özdemir dereli yıldız teknik'te psikoloji yüksek lisansı, soner başka işler derken aralarında tamamiyle farklı ve boktan bir sebeple çıkan tartışma sonucu ayrılmaya karar verdiler. tartışma ya da kavga dağıtmadı sakin'i. şartlar öyle gelişmiş ve yapmak istedikleri şeyi yapamamışlardı.

    onur bu sırada italya'ya gitmiş gelmiş, yeni ve farklı şeyler yapmak istemiş ve farklı bir imaj ve genre ile ciğeri beş para etmez popçulara şarkı yapmaya başlamıştı. adam zaten çocukluğundan beri nazan öncel ve sezen aksu aşığı. sakin gibi bir gruptan bu tarz işlere yönelmesi konusunda kafaya takılması gereken bir mevzu yok.

    adam istediği şeyi yapıp, istediği miktarda para kazanıyor. mutlu, açın bakın instagram sayfasına. her fotoğrafında sonsuz bir gülümsemesi var. eğer bundan rahatsız oluyorsanız zaten sakin size bir şey ifade etmemiştir. adam artist şarkısının yorumlarını kendisini eleştirdiler diye kapattı sanan adamlar var. ilk gün şarkının altında kadın erkek farketmeksizin anasına sövenler oldu. evet bunu onur özdemir'i ve sakin'i çok seven insanlar yaptı. şimdi bir albüm almamış, 1'den fazla konsere gitmemiş yeterince destek olmamış insanlar sosyal medyada bu adamı topa tutuyor.

    bu vesileyle bir anımı anlatayım. bir kızla konuşuyorduk. kız sabah akşam şarkı atmamı istiyor. the verve'den smiths'e, derin esmer'den tame impala'ya atmadığım şarkı kalmadı. ee başka ne dinlersin muhabbeti oldu. ankaralı mahalli sanatçıları dinlediğimi söyledim. mesela dedi, ankaralı namık, mehmet demirtaş filan dedim. kız hmm dedi ve sohbeti kesti.

    insanları yargılamayın demiyorum, sadece bir zamanlar takdir edip, çok beğendiğiniz insanlar belli bir süre sonra başka bir şeye merak salıp, onu yapıyorsa saygı duymayı öğrenin. sonuçta ortalama 60 sene yaşayıp sonra siktir gidip olup gideceğimiz bir kaosun içerisindeyiz. tahammül etmek bu kadar mı zor ?