1. fransa'nın gaskonya bölgesi mutfağına ait bir yemektir. bir sonraki yazımda fransız mutfağından bahsedeceğim. (bkz: fransız mutfağı) fransa bulunduğu coğrafya bakımından avcılık rahatça yapılıp, av etlerinden milli yemeklerini çıkarabilmektedir. ördek konfi, fransızların bu özelliklerine en uygun yemektir. aşağıda vereceğim tarif ile ister evinizde direk yemek olarak tüketebilir, isterseniz özel yöntem ile bir süre saklayıp çeşitli tarifler türetip kullanabilirsiniz.

  ördek, bilindiği üzere özellikle göğüs ve but kısımlarında oldukça fazla yağ barındıran hayvandır.bu yüzden ördek kullanırken tariflerimiz de bu hayvanın fizyolojik yapısından çokça faydalanmamız gerekir.

  ördek konfi tarifi;

  öncelikle ördeğin butların'da ki fazla yağlarından kurtuluyoruz. yağlarından ayrılan butları, tuzlayıp serin bir yerde genel de 24 saatte kurutuyoruz.( bulunduğunuz konuma göre azaltıp çoğaltabilirsiniz bu süreyi. )

  bir yandan butlarımız kuruyana dek, butlardan çıkarttığımız yağları bir tencerede oldukça düşük ateşte ağır ağır eritiyoruz. ( bu nokta çok önemli, yağ tamamen erimeli aynı zamanda da yanmamalıdır )

  kuruyan butlarımızı bu yağın içerisine alıp ister fırında isterseniz tencere içerisinde çevire çevire, çatalın rahatça geçebileceği yumuşaklığa ulaşıncaya dek pişiriyoruz. tahmini bu işlem 2- 2.5 saat sürer.

  yağın içerisinde kızarttığımız ördek butlarımızı, bir kavanoz içerisine koyup, üzerini de pişirdiğimiz yağ ile kaplayın. bu özel yöntem ile butlarımız uzunca bir süre kimyasal reaksiyona girmeyip, saklanabilmektedir. ( konfi bu işleme verilen addır )

  eğer ki saklamadan hemen yemek isterseniz, butun kızardığı yağda biraz dağ kekiği,biraz sarımsak doğrayıp küçük köy patatesleri atıp soteleyip yanında garnitür olarak servis edebilirsiniz.