1. karadeniz bölgesi'nde bir şehir. diğer doğu karadeniz şehirlerinin aksine deniz kenarından geçmeyen çevre yoluyla göz doldurur. deniz kenarında rahat rahat oturabilir, denize girebilirsiniz. insanlarının muhteşem olduğunu söyleyemesem de kültür olarak küçük izmir havası verir insana. ülkemizdeki birçok boztepe'den birisi de buradadır ve boztepe'ye yapılan teleferik şu an itibariyle ülkemizdeki en uzun teleferiktir.
 2. günlerdir sel ve heyelan ile mücadele ediyor. doğru düzgün bayram yapmayı bırakın, canlarını zor kurtardılar. oradakilerden iyi haber alamıyoruz ne yazıkki. yıllardan sonra, sanıyorum ki yirmi yıl, tekrar vurmuş bir felakettir. hala daha uyarılar devam ediyor bu arada.
 3. belediyesi vatandaşı yolma işinde uzmanlaşmış şehirdir. öyle ki vatandaş ordu şehrini geçerken aracını çekici üzerinde götürdüğünde çok daha az maliyetli oluyor.

  ordu'nun ötesindeki tüm karadeniz şehirlerinin vatandaşları bu ordu yolundan nefret eder. yolları "tuzak" larla çevrilidir. o vatandaş avlanacak, o kadar!

  ama gel ör ki "ehem, şirin bir karadeniz kentidir efenim, denizi, sahili, doğsı, insanları..." falan filan.

  niye falan filan?
  asıl anlatmamız gereken onlar değil mi?
  değil efendim! önce anlatmamız gereken, soygunlar.
  bu arada, geçtiğimiz haftalarda ulaştırma bakanlığının yollardaki radarlarla ilgili vatandaşı soyuyorlar temalı açıklamasını da araştırmanızı tavsiye ederim.

  ha, bu arada fındık falan.
  dünyanın en güzel fındıkları falan.
  nutella sadece ordu'dan fındık alıyor falan.

  ordu güzel memleket.
  belediye başkanıysan daha da güzel memleket.
 4. toplu tasimasi rezalet olan bir kenttir. turizm odakli yatirimlari baltalayacak cinsten kotu uygulamalar mevcuttur. mesele bir sehre gittiginde toplu tasimalarin uzerinde nereye gittigi yazar, ya da nerelerden gectigi ama ordu'da sacma bir numaralandirma mevcut. 1., 2., 3. hat diyorlar ama nereye gittigini bilmeden biniyorsun cunku baska ibaresi yoktur. hadi boyle bir uygulama yaptin duraklara ufak bi harita koy, hatlari renkli olarak goster ve nereye gittigine baksin vatandas ama o da yok. hatta durak kavrami yok. musait bir yerde inebilirsiniz. buyuksehir sifatini alinca bircok konu cozulecek sanan halk boyle yasamaya alismis ama disaridan gelenler icin durum cok vahim. belediyeye ait toplu tasima araci da yok. ozel araclarla yapiliyor hizmet.