1. önüne gelen erkekle yatan kadına değil, para karşılığı seks yapan kadına verilen isimdir. herhangi birini iyileştirene doktor denilir mi? denilmez. eğer öyle olsaydı bizim eski mahalledeki kırık çıkıkçı necmiye teyze kendi hastanesini açmıştı. para karşılığı çalışıyorsa doktordur bir kişi. mesela bakkal sakızı 25 kuruşa satar çünkü bakkal amca insanların sakız ihtiyacını bedava gidermek zorunda değildir. keza diğer meslekler için de böyle. bu sebeple insanlara orospu derken iyi düşünmek lazım. bir kadın 82 adamla sevişebilir. bu onu orospu yapmaz, bu onun tercihidir lakin bir kadın tek kişiyle para karşılığı seks yapıyorsa evet orospudur ve bunu içselleştirmiştir. içselleştirmiştir ki; ekonomik kaygısı ve ihtiyacı vardır. ayrıca dünyanın en eski mesleği de orospuluk değil, pezevenkliktir. yüzyıllardır ataerkil bir dünya düzeninde yaşayan insanlığın içindeki kadınların, bir başlarına karar verip kendi mesleklerini yaratabileceklerine ihtimal vermiyorum. ya peygamber sanılan bir lavuk, ya bir firavun ya da ne bileyim dünyanın yuvarlak olduğunu iddia eden bir dallama kadınları kullanmıştır diye düşünüyorum. lidyalılardan önce bile orospuluğun olabileceğini düşünüyorum. tabii bu, iki kilo bulgura yarım saat seksleşmek şeklinde değildir muhtemelen. orospuluk geniş hacimli bir meslekti tabii ve çok büyük bir döngüsü vardır. insanlar bu mesleği neden küfür olarak kullanıyorlar onu da anlamıyorum. bu yazıyı okurken bile orospu kelimesini hakaret veyahut da küfür gibi algılayanlarınız olmuştur lakin ben terim anlamıyla kullanıyorum. tdk'ye orospu yazınca da çıkıyor mesela. "düşük ahlaklı kadın" yazıyor. bu da komik ya. yüksek ahlaklı kadın nasıl oluyor acaba. eskiden ben de yattara pas vermeyince orospu çocuğu diyordum. daha sonra yattara'nın annesinin konuyla alakasını kuramayınca bu tip küfürlerden vazgeçtim. mesela bir inşaat işçisi. kırklı bağlanmış bir tuğla kiremit grubunu taşıyorken çatalı görünebilir ve bu daha komik, mizahi, acınası olması gerekirken; geçmişte yaşayan 110 milyar ve günümüzde yaşayan 7 milyar insanın dünyaya geliş yolu tartışılır, gülünür. eğer seks ehlileştirilmeseydi ve bir kültür haline gelmeseydi insan uygarlığının bireyleri evlenemezdi bile. paleolotikten neolitiğe, neolitikten milenyuma kadar her çağın kendine özgü nitelikleri var, mesela bir çağda ateş bulunmamış. demir yontulmamış. ama seks o zamanlar bile var. evet belki günümüzdeki blowjob boyutuyla değil, daha çok horozun tavuğu sikmesine benzer bir şekilde ama var. yıl olmuş 2017 hala orospuluk hakkında bu kadar şey yazabiliyorum. ilk geceden veren kadının özelliklerini tartışıyoruz mesela. sanki kadın bir erkeğe değil de, dağa taşa veriyor. vermek de neyse? çok yanlış fiiller kullanıyoruz.
 2. seks esnasında ister sevgili olun, ister karı-koca; her halükarda, kadını bu tanımlamaya oturtmaya çalışırsınız. hadi ama! ne demek istediğimi anladınız..

  + ohhh yavrum, sen benim orospum musun?
  - ahhh, evet yalnızca senin orospunum, daha hızlı..

  işte bunlar hep libido. ama şunu da söylemeden edemeyeceğim; sizi gerçekten seven birisi, seks esnasında bile sizin için böyle kelimeler kullanmaz, çünkü kıyamaz. hatta size gerçekten aşık olan biri sizinle seks yapmayı bile düşünemeyecek haldedir. onun için en büyük haz sarılmaktır, sonsuza kadar öyle kalmak...
 3. çocukluğunun alemi olmaz, hem de hiç. ne biçim bir lafsa artık bu...

  birine orospu çocuğu dediğinde, kişi sadece anasına laf söylendiği için delleniyor ve haliyle tepki gösteriyor. tohum sahibini de bir küçümseme var mı acaba bu lafta? tohum sahibini ve haliyle çocuğunu da küçümseme durumu da okur böylece. baban neydi ki, sen ne olasın gibisinden.

  anam! daha demin, baban neydi ki sen ne olasın mı dedim ben. aman allahım, gece gece elbisesi içime bir türk anası yarappim, nolur yardım et. :))) :p
 4. esnaftır.
  para karşılığı hizmet verir.
  ürünü de mutluluktur.
 5. orospuluğun olmayacak özgürlüğü ve bu özgürlüğün tek getirisi yadırganmışlık, toplumsal ahlak bütünselliği çizgisinden geçmediğini görememek de büyük meziyet ister.

  ''kölelik, ne denli bir işçilikse, orospuluk da o denli bir işçiliktir''. -öyle zannedilen cilvelikler - drunkard seesheaven / sayfa 101

  çok yanlış bağlamlar kuruluyor.

  orospuluk bir meslek değil, zorunluluktur çoğu vakit, ötelenme ya da kaçış da denebilir. benim kadar kimse orospu tanıyamaz bu mecrada. sizlerin eşi dostu ahbabı kadar orospuluk yapan tanıdığım var. birçoğu samimi dostum; giderim evlerinde kalırım veya onlar gelir yanıma. arkadaşım ama, yatmam kalkmam, sadece iki iyi dostuz. bir insan isteyerek etini satmaz/satamaz, haliyle meslek de denmez bu batakhanede yaşam savaşı verenlere. ne üretiyor da meslek erbabi oldular hemen. hiç mi duymadiniz ''seks işçisi'' denen o ulvi kelimeyi. çoğunun gerçek hayatı, ya eş/aile dayağı ve baskısı ya da birtakım gençlik hatalarından dolayı sahiplenilmemeye dek uzar. zaten kayış bu evreden sonra kopuyor; baskı yok, seçme/seçilme özgürlüğü kendinde, kısa vadede büyük para kazanım şevki, kendi küçük atmosferinde verilen her türlü kararın kendi iradeleri dahilinde sanılması vs.. o ilk süreç, yani o bataklığa saplanma evresi, -parayla müşteriyle çıkma, istediğin zaman istediğin saatte yatma-kalkma, istediğin müşteriyle yatmama, iphone 7 çıktı hemen 2 tane alma gücü, istediğin kişilerle aşk yaşayıp duygusal tatmin sonrası yeni diğer aşklara geçişlerin kolaylığı, istediğin şehirde yaşama şansı gibi, birçok insanın arzu ettiği kolaylıklar ve ulaşılabilirlikler sonrası geri dönüş namümkün. varsa da çok nadirdir.

  para çok büyük bir güçtür, hatta gücün ana mekanizmasıdır. her insanda güç arzusu ve diğerlerine hükmetme, boyun eğdirme güdüsü bütün yaşamı boyunca edilgendir. o güce ulaşan zehirlenir. (siyasetçilerde epey barizdir bu husus) rahatlık ve o rahatlığı korumak için insanoğlu fedakarlıklarında sınır tanımaz. bir orospu, ilk etapta, zorunlu olarak o işi yapmaya kalkışsa da sonrasında büyülü yaşama saplanır kalır. geçenlerde konuşuyorum biriyle, ''ankara'da bir ev aldım...e bırak artık, ne güzel başını sokacak bir evin de var...bir tane daha alayım drunkard öle bırakırım''.
  güçle yaşamaya evrildiler artık, orospuyken evlenip, çocuk yapıp birkaç yıl sonra tekrar orospuluğa dönenleri bilirim; zira, karar verme gücü, birisine mutlak bağımlılık ve her türlü maddi/manevi özgünlüğüne halel geldi.
  bu bağımlılık ya da fedakarlığın daha ılımsı fonksiyonlarını toplumsal yaşamın her yerinde görebiliriz, beyaz yakalıya patronu hafta sonu çalışmamız gerek dediğinde gitmek zorunda, para alıyor, ve o kazançla istediği şeylerle yüksek oranda mutlu yaşıyor. oruspu da istemediği adamla yatar; ikisi de birşeylerini feda eder. yanlız birinin fedakarlığı daha ağır fakat, kazanımı bol. özünde, ikisi de karakterinden ve değerlerinden bir şeyler kopartır, birinin kopan parçası büyük olduğu için farkında, diğeri değildir. bazen melih gökçek gibi, bir orospudan daha devasa parça feda edenler de var.

  sorun şu: seks işçiliği bir sonuçtur, başlangıç değil. melih gökçek gibi binlercesi kendi başlangıcıdır; toplumsal/evrensel ahlaki değerlerle ele alınır, yadırganır, tiksinilir. fakat bir orospu o şekilde ele alınmaz. istemeyerek birilerine etini pazarlayanı, zevki sefa için yatıp kalkanla aynı etik değerlerde bağlam kurup ''özgürlük'' biçmeye yeltenilirse , daha çok işimiz var demek bizim.