• okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (8.00)
Yazar Umbero eco
ortaçağ estetiğinde sanat ve güzellik - umberto eco
her kültürün güzellik ve sanata ilişkin bir görüşü olmuş, ama her kültür bu görüşe açık bir kuramsal çerçeveye oturtmamış. 'estetik' kavramı xviii. yüzyılda avrupa'da doğmuştur. bu yüzden estetiğin tarihini ele alan birçok kitap, bu tarihten önce geliştirilen güzellik ve sanat kuramlarını pek göz önünde bulundurmamıştır; ortaçağ dönemi de uzun süre bu anlam kargaşasından büyük ölçüde zarar görmüştür. ama elli yılı aşkın bir süredir tarihçilerin tutumu değişmiş, ortaçağ estetiği üzerine son derece ilginç düşünceler üretilmiştir. ortaçağ estetiğinde sanat ve güzellik, uzman olmayan okura da, kilise babaları döneminden başlayarak, yüksek ortaçağ boyunca ve rönasans'ın doğuşuna kadar süren bir tartışmanın en önemli noktalarını anlatmakta, bu çağın dönüm noktası niteliğindeki yönlerini sunmakta, ortaçağ insanının zihniyetini, beğenisini, yönelimlerini daha iyi anlama olanağı sağlamaktadır. umberto eco'nun, çok daha sonra yazdıklarına da ışık tutan bu önemli çalışmasının gerek telif, gerek çeviri yapıtlarla türkiye'de de bir ilgi odağı haline gelen ortaçağ kültürünün anlaşılmasına katkıda bulunacağına inanıyoruz.
  1. kitap on numara, fakat çevirisi beş para etmez. can yayınları'ndan okuduğum son kitap olur artık. cümle içinde latince orijinal kelime kullanılıyor ama diğer yandan açıklaması yok. dipnot, o da yok. ne anladık bu dizgeden. okuyucunun idrak bütünlüğü yerle yeksan. özünde kitap, fevkalade zengin içerik ve bilgiyle dolu. başka yayınevi basımlı var mı bilmiyorum açıkçası, araştırmadım da.
    kitabın kimi yerinde türkçe açıklama varken kimi yerinde yok, ve olmayınca da haliyle takılıp kalıyorsun o bölümde. birkaç yerde imla hatasına denk geldim; dönüp dönüp bir daha okudum, en son kendimden şüphe etmeye başladım, ben mi bütünlüğü kaçırıyorum diye. insanı yaşamdan soğutan insanlar gibi, insanı okumaktan soğutan kitaplar bölümüne eklenebilir. çok güzel bir kitap iken diğer yandan da canını sıkıyor. en kötü ihtimal bu haliyle bile okunabilir, ara ara sinirlerinizin zıplayacağını unutmayın ama.