• okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (9.00)
Yazar yaşar kemal
ortadirek - yaşar kemal
başı dara düşenler, yarattıkları düş dünyasında bulurlar yollarını. ayakta kalabilmek için sığındıkları bu dünya bir yandan onları yaşatırken, bir yandan da hikayelerini örer. dağın öte yüzü üçlüsü darda kalanların yarattıkları düş dünyasının büyük bir görkemli hikayesidir.

üçlünün ilk kitabı ortadirek'te uzun ve zorlu yolda yürüyenler anlatılır. bir çile yürüyüşüdür bu; varacakları yerde onları sadece ayakta kalmak mücadelesi bekliyor olsa da, her yürüyüş bir umuttur. pamuklar toplanmadan çukurova'ya ulaşmak, çileye ve umuda da ulaşmaktır.
  1. "dağın öte yüzü" üçlemesinin ilk kitabı. (diğerleri "yer demir gök bakır" ve "ölmez otu")
    çukurova'da pamuk toplama zamanına yetişebilmek için köyünden çıkıp yollara düşen köylülerin çileli yolculuğunu anlatan kitaptır.
    yeri geldi mi dik bir yokuşu yürüyerek çıkmadan önce en az 3 sayfa tasfir eden, yeri gelince yaşlı atının ölümüne sebep olduğu için koca halil'e 1 sayfa boyu süren söylenmelerini, küfürlerini sallayan meryemce ana'yı sanki yanındaymış da onu dinliyormuşsun gibi düşündüren, diğer köylü çukur'a inip de pamukları toplamadan ailesini yetiştirmeye çalışan uzunca ali'nin sırtında taşıdığı ağır yükü paylaştıran güzide romandır.