1. "oscar" olarak bilinen akademi ödülleri sinema alanında verilen dünyanın en prestijli ve en eski ödülleridir. her yıl dağıtılan oscarlar ilk kez 1927 yılında kurulan ve merkezi beverly hills, california’da bulunan profesyonel bir organizasyon olan academy of motion picture arts and sciences (ampas) tarafından 1929 yılının mayıs ayında dağıtıldı. ‘pricewaterhouse’ 1935 ’yılından itibaren oscar ödüllerinin gizli oylama sürecini yönetiyor. organizasyon 1941 yılından itibaren ise gizli zarf sistemiyle çalışmalarını sürdürüyor.

  oscar’ın dağıtıldığı ilk yıllarda bir filmin ödüle aday olabilmesi için ödülün verileceği yıldan bir önceki yılın temmuz ayının 31’ine kadar los angeles’da vizyona girmesi gerekiyordu. fakat daha sonra bir yılın 12 ayını da kullanmak adına 1932/1933 oscar ödüllerine aday olan filmlere 17 aylık bir adaylık süresi tanındı. 1934 yılından itibaren ödüllerin verildiği senenin bir yıl öncesindeki süre içinde gösterime giren filmler oscar’a aday olma hakkını kazandı.

  oscar ödül töreni 1954 yılına kadar çoğunlukla perşembe geceleri gerçekleşiyordu. 1955-1958 yılları arasındaki ödül törenleri çarşamba günleri sahiplerini bulurken 1959’dan 1999 yılına kadar kadar ,birkaç istisna haricinde, ödüller pazartesi geceleri dağıtıldı. oscar ödüllerinin dağıtımı 1999 yılından günümüze pazar geceleri yapılıyor.

  stüdyolara ya da oyunculara prestij kazandırdığı düşünülürse akademi’nin ve bu organizasyonun ödül sisteminin dünyadaki film endüstrisini derinden etkilediği söylenebilir. film stüdyoları genelde çektikleri filmlere oy toplamak için bir çok pahalı pazarlama ve reklam kampanyası yapma yolunu seçiyor. akademi her ne kadar stüdyolar tarafından yapılan reklam ve promosyon kampanyalarının ve uygulanan pazarlama taktiklerinin önünü kesmeye çalışsa da bu tarz aktiviteler oylama sonuçlarını etkiliyor. özellikle 80’li yıllardan itibaren sadece maddi çıkarlar düşünülerek çekilen filmlerin kitleleri etkilemeyi başarsa da gerekli derinliğe sahip olmadıklarını düşünen eleştirmenlerden olumlu puan alamadığı görüldü.

  orijinal adı 'the academy of motion picture arts and sciences' olan akademi 6000 oyuncu ve sinema emekçisinden oluşan bir organizasyon. her yıl dağıttığı ödüllerle tanınsa da akademi'nin genel hedefi sinema sanatının gelişimine katkı sağlamak. akademi ayrıca sinema sektörü içindeki profesyonellerle halkın birlikte gerçekleştirebileceği eğitsel aktiviteler düzenliyor.

  akademi 1927 yılının mayıs ayında prodüksiyon yöneticileri ile sinema dünyasının tanınmış isimlerinden oluşan 36 kişilik bir grupla çalışmalarına başladı. ünlü organizasyonun ilk başkanı douglas fairbanks idi. fairbanks’den sonra frank capra, bette davis, jean hersholt, george stevens, robert e. wise, karl malden, arthur hiller and robert rehme gibi isimler başkanlık koltuğuna oturdu. akademi’nin şimdiki başkanı frank pierson ise koltuğu 2001 yılında devraldı. "oscar" ona 'akademi heykelciği' diyen de var, 'altın ödül' ya da 'üstün başarı heykeli' de. 'weekly variety' dergisinin 'demir adam' olarak nitelendirdiği ödüle biz daha çok 'oscar' diyoruz. 1928 yılında doğan oscar heykelciğinin üzerinde film makarasının üzerinde elinde haçlı askerlerinin kullandığı bir kılıç taşıyan bir şövalye bulunuyor. şovalyenin üzerinde durduğu makaranın beş tekerlek parmağı aktörler, yazarlar, yönetmenler, yapımcılar ve teknik ekip olmak üzere akademi’nin orjinal kollarını temsil ediyor. 3,8 kg ağırlığındaki heykelcik mgm’nin baş sanat direktörü cedric gibbons tarafından tasarlandı. gibbons’ın asistanı frederic hope orijinal siyah mermer zemini yaratırken heykeltraş george stanley tasarımı bir heykel çizgilerine dönüştürdü. california bronz döküm enstitüsü ise ilk oscar heykelciğini 24 karat altınla kapladı.

  peki, "oscar" ismi nereden geliyor.. yani dünyanın sinema alanında en prestijli ödülü sayılan heykelciğin ismi nereden geliyor? akademi’de bir süre kütüphane görevlisi olarak çalıştıktan sonra yapımcılığa başlayan margaret herrick’in heykelciğin üzerindeki adam figürünü amcası ‘oscar’a benzettiğini söylemesi üzerine heykelciğe ‘oscar’ ismi verildiği söyleniyor. 1934 yılındaki altıncı ödül töreninin ardından hollywood’un ünlü köşe yazarı sidney skolsky yazısında o yıl ‘en iyi kadın oyuncu’ dalında ödüle layık görülen katharine hepburn’ün aldığı ödülü ‘oscar’ olarak nitelendirerek heykelciği ilk kez bu isimle tanımlamış oldu. akademi ‘oscar’ ismini 1939 yılına kadar resmi olarak kullanmadı.

  oscar bazı durumlarda farklı şekillerde sahiplerine sunuldu. örneğin 1930’lu yıllarla 1950’li yıllar arasında ödüle layık görülen çocuk oyunculara heykelciğin minyatür replikaları verilirken vantrilok edgar bergen’e ağız kısmı hareket edebilen ahşap bir oscar heykelciği sunuldu. ayrıca walt disney’e, ödül kazandığı yapıtı ‘snow white and the seven dwarfs’ için biri standart boyutta olmak üzere yedi minyatür heykelcik takdim edildi. 1942-1944 yılları arasında 2. dünya savaşı’ sırasında ekonomiye katkı sağlamak açısından oscar’ın yapımında altın yerine plaster kullanıldı. 1945 yılında heykelciğin mermer tabanı metale dönüştürülürken 1949 yılında heykelcik 501’den başlayarak numaralandırılmaya başlandı.