• okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (0.00)
Yazar junot diaz
oscar wao'nun tuhaf kısa yaşamı - junot diaz
oscar için hayat hep zordu. geçmişi ta dominikli atalarına uzanan bir lanet, bir fuku, kısa yaşamının üstünde kara bir karga gibi dolanıp durduktan sonra ömrüne son noktayı koydu.

oscar için aşk hep zordu. "yüzüklerin efendisi" ve bilgisayar oyunları delisi bu genç adamla değil sevişmek isteyecek, sohbet edecek kadın bile bulmak neredeyse imkânsızdı. oscar gitti, o imkânsız denizindeki en imkânsız damlayı buldu.

dominik cumhuriyeti'nde şöyle derler: her fukü'yu bozacak, laneti senden uzak tutacak bir karşı-büyü, bir zafa vardır.

oscar wao'nun tuhaf kısa yaşamı, bir şey daha diyor: kötülük kadar aşk da vardır.

ve huzurlarınızda:

oscar wao'nun tuhaf kısa yaşamı!

"oscar'a göre okul, bir ortaçağ infaz gösterisinin günümüzdeki karşılığıydı; ağaç gövdesine başlanmak ve zıvanadan çıkmış, zaten yarım olan aklını hepten yitirmiş bir güruhun taşlamalarına, hakaretlerine katlanmaktan farksızdı; güya daha iyi, daha güçlü bir insan olarak çıkacağı bir deneyim, bir olgunluk sınavıydı, oysa gerçek hiç de öyle değildi..."

kaynak: idefix
  1. junot diaz'ın 2008'de pulitzer ödülü kazanan romanı. kitap, new jersey'de yaşayan, tüm dünyası bilim-kurgu ve fantastik kitaplardan ve zırt pırt aşık olduğu ancak kendisine aşk-meşk konularında asla geçit vermeyen kadınlardan oluşan dominikli göçmen, muhteşem inek oscar de leo'nun tuhaf ve kısa yaşamını merkeze alarak, "kifayetsiz sığır hırsızı", "bok surat" olarak bilinen rafael trujillo'nun otuz küsur yıl boyunca dominik halkına çektirdiği zulmü anlatır.

    kolu kırıldığında alçının üzerine heinlein'ın, asimov'un, frank herbert'ın imzalarını atan, kadınlar için azimli bir yedek olma konusunda göz yaşartıcı bir başarıya sahip, en büyük hayali dominikli tolkien olmakken yüzlerce sayfalık kurguları yayınevleri tarafından seri bir şekilde reddedilen iflah olmaz lapacı oscar'ın, ablası lola'nın, annesi beli'nin, büyükbabası abelard'ın hikâyeleri çok buruk olsa da, diaz'ın bir göçmen olarak new jersey'de geçen çocukluğunun ve gençliğinin, büyükannesinden dinlediği masalların leziz bir karışımı olan argosuyla ve püren özgören'in enfes çevirisiyle, genelde gülümseyerek, iç burkan bir "orta amerika diktatörleri" turu atıyor ve hakkı teslim edilmemiş ineklerin kısa tarihine emsalsiz bir yolculuk yapıyorsunuz.