1. bilinen adıyla tamiflu, oseflu. hikayesi bir hayli ilginç olan ilaçtır. 1999'da kullanıma sunulan bu ilaç grip ilacı da olsa ilginçtir ki insanlar gribi kendi başlarına atlatabildiklerini keşfetmişlerdir. bu beklenmedik keşif önceleri bilim dünyasında 'ulen biz şimdi ne edeceğiz?' tepkisi yaratmışsa da 2000'li yıllarda baş gösteren domuz gribi, kuş gribi gibi salgın hastalıklarda mucizevi bir şekilde denenmiş ve tesadüfe bakın ki penisilinin bulunmasıyla ortaya çıkan coşkuyu yaratmıştır. sanki ilaç hastalığa göre değil de hastalık ilaca göre tasarlanmış gibi vurucu etki göstermiştir. türkiye fiyatı geçmişte 130 küsür liralarda iken en son kontrol ettiğimde 13,5 liraydı. bu da böyle bir anımdır.

    içeriğe gelirsek, ilaç influenza a ve b virüslerine etki etmekte olup bir noraminidaz inhibitörüdür. grip semptomlarının ilk iki gününde başlanıp 5 gün 2x1 75 mg tablet alımıyla kullanılır. profilakside ise 7 gün kullanım önerilir. çocuklar için ayrı dozları hesaplanır. renal yetmezlikte 5 gün tek doz önerilir.

    gebelikte güvenle kullanılmaz. çünkü bu hususta sağlıklı bir çalışma henüz yoktur.

    yan etkiler arasında bulantı, kusma dikkat çeker.

    halk arasında giderek artan tüketim oranları göz önünde bulundurulursa yakın bir gelecekte bir kez daha direnç geliştiren ilk ülke olacağız.