1. yıkıldım çok fenayım perdeleri kapattım 3 gün uyurum bu sarsıntıyla. demek ecdadımız ibne imiş. vay anasını serhat neler dönmüş ya... ne diyordu şair?

  şelaleye düşmüştür
  zeytinin dali
  celaliyim
  celalisin
  celali...
  mutlu
 2. hiç öyle özentilik boyutunda kalmamıştır. eşkiyaların dağ koşullarına daha iyi uyum sağlayacaklarını düşündükleri oğlanları dağa kaldırmaları gayet yaygındı. bu oğlanlar hem cinsel ihtiyaçlarını gidermelerine yardımcı oluyor hem de çetin dağ koşullarına daha iyi uyum sağlayarak eşkiyalara hizmet ediyorlardı.
 3. (bkz: türkiyede oğlancılık) veya (bkz: dünyada oğlancılık) konularından farksızdır.
  bir grubun veya bir aşiretin veya büyük bir birliğin yapmış, girişmiş, uygulamış olması, bunun tüm milletçe yaygın birşeymiş gibi lanse edilmesinden daha alçak birşey değildir.
 4. tarihten ahlak dersi çıkarmaya çalışanların üzerine yorum yapmaması gerekendir.
 5. kırım harbi olmasa halimiz harap imiş dostlar. harb münasebetiylen müttefik frenk subaylar hanımları ile gelip de dersaadette boy göstermiş allahtan. bu sayede istanbul ahalisinin zihin yapısı, kadın erkek ilişkilerine bakışı bir nebze değişmiş, zendostlar çoğalırken mahbublar azalmış, delikanlılara duyulan ilgi kızlara yönelmiş filan. halimiz nice olurdu, evlerden ırak yarabbi... ahmet cevdet paşa'nın maruzat'ı ecdadın cinsel tercihleri hususunda malumat içeriyor gibi...
  mutlu
 6. "divan şiirinde sapık sevgi " adlı eser incelenmeli. her toplumsal olay da olduğu gibi bu da edebiyata sirayet etmiştir. ahmet paşa ve fatih'in onu bursa'ya sürmesi örnek olaydır. kabul edilmese de...