1. yıllardır elimiz mahkum olduğu için yatırdığımız sınav ücretleri üzerinden devletin kasasına ne kadar gelir girdiğini bugün bir kere daha merak ettim. yurt dışında hiçbir geçerliliği olmayan, hatta onu bile geçtim yurt içinde çoğu kalburüstü üniversitenin kendi sınavını yapmayı tercih edeceği kadar çağ dışı kalmış yds gibi saçma sapan bir sınavdan bu ilkbahar döneminde 90 tl alıyorlar. karşılığında iki sivri uçlu kalem, bir silgi, bir peçete, bir kalemtıraş verdikleri bu 90 tl'lik ücret benim bugün cebimde olan ve önümüzdeki iki hafta idare ederim diye düşündüğüm paranın yarısından fazla. elimdeki puanı daha da yükseltmek için girmeye mecbur olduğum, yoksa bu yarışın dışında kalacağım bu düzeni işletmeye devam eden herkese bir kere daha yazıklar olsun. sayenizde bu iki haftayı önünden geçtiğim vitrinlere yutkunarak bakarak geçireceğim. kim bilir önümüzdeki haftalarda lys için, ales için, kpss için kimleri benimle aynı duruma düşüreceksiniz.
 2. o kadar para veriyoruz bari mutlu sonla bitsin.
 3. ben de sizin oturumlarınızdan en az 150 tl kazanıyorum, yaşasın kötülük eheh

  şaka bi yana, hobi olarak ydsye girerdim, artık o kdr para vermemeye karar verdim

  edit: hiç yds görevim olmadı, ücreti bilmiyorum, sadece espri yaptım. ama 100 den aşağı kesinlijke değildir. gözetmenin parasını devlet size ödetiyor direkt.
 4. son 10 yılda yaptığı bütün sınavları şaibeli olan kurumun attığı bir kazıktır. ulan o kadar para alıyorsunuz sonra insanların geleceğini çalıyorsunuz ya da çalanlara izin veriyorsunuz.
 5. sinav gorevlisi ucretlerine yansimasini umdugum zamdir. bira parasi olur.
 6. açılın anlatıyorum:

  ösym sınav görevlisi ücretleri 100-900 lira arası değişiyor. en az parayı okuldaki hizmetliler alır. sonra sırasıyla yedek gözetmen-gözetmen-salon başkanı- bina sorumlusu yard.-okul müdürü- bina sorumlusu. okul müdürü olarak geçmiyor galiba resmiyette ama liselerde falan okul müdürleri okuldaki işleyişten sorumlu olur, fakültelerdeyse fakülte sekreterleri. bina sorumlusu da genelde prof. veya doç. olur. görevli ücretleri de 110-200 civarı oluyor. en fazla ücret, illere sınav evrakı taşıyan görevlilere veriliyor. tek görevden 800-900 alan araştırma görevlisi arkadaşlarım var. bayağı iyi para tabii ama adamlar askeri konvoyla taşıyor evrakları. yani güven-özveri ve tecrübe isteyen bir iş.

  yine de görevlilere ödenen ücret devede kulak kalır. bir derslikte 20 öğrenci 2 gözetmen olur. en son yds için 90 lira alıyorlarsa bir derslikte ösym 1800 lira alıyor demektir. bunun yaklaşık 250 lirası sınıftaki gözetmenlere gider, 50 lira da bina sorumlularına gitsin. her okulda min. 15 derslik olduğunu unutmayın.

  basım masrafları, kurye ücretleri falan da sınıf başına 200 lira olsun taş çatlasa, ösym'ye kemiksiz 1300 tl kalır. halbuki sınıfta kişi başına 30 lira alınsa bu ücret yine tüm masrafları karşılamaya yeterdi.

  ösym 'nin böyle tek bir sınavdan kasasında kalan para yüzlerce milyonu buluyor. senede 2 kez ales, iki yds (e-yds hariç), kpss, lgs, lys (5 oturum) ve diğer sınavlar...

  bir de şunu sormak lazım: devlet her hizmetten para alacaksa ne sikime kol gibi vergi topluyor? devlet kol gibi vergi topluyorsa ne sikime her hizmetten kol gibi ücret alıyor?

  bu sadece ösym için de değil, ulan istanbul'dan tekirdağ'a gidelim dedik biraderle dk başı ogs zırt pırt para ödedik. hani vergiler bize yol su elektrik olarak dönecekti?

  son olarak ben change.orgda kampanya görmüştüm, bu sınav ücretleri düşürülsün diye. pek ipleyen olmadı. herkes layık olduğu şekilde yönetiliyor maalesef.
 7. örneğin tus 230 lira.
 8. bizim devletimiz kadar kendi insanını sikmenin peşinde olan başka bir devlet var mıdır bilmiyorum.