1. hayatı kolaylaştıran muhteşem bir icat.

  on senedir manuel vites araç kullanmaktayim, surekli vites degistirmek izdirap vermeye basladi. ilk firsatta otomatiğe geçip keyfime bakmak istiyorum.

  manuel demek resmen hamallik demek yahu.
 2. bir çeşit araba kullanım şekli. lakin bundan dahi bir erk yaratabilen bir zihniyet var ülkemizde muhakkak duymuşsunuzdur bir sohpette. insan gerçekten hayret ediyor.
  zizz
 3. kesinlikle rahatlık . hele ki büyük şehirlerde yaşıyorsanız. gerek sıkışık trafikte gerek uzun yolda rahatlığı su götürmez bir gerçek. lakin artı ve eksileri var . kendi açımdan ifade edeyim :
  + yönleri : rahatlık! , debriyaj baskı-balata yok(klasik tam otomatiklerde) , kavrama sorunu olanlara çare , yokuşta geri kaçmaz , cruise control(el gazı) de varsa uzun yolda çok konforlu .
  - yönleri : manuele göre biraz fazla yakar , bakımları( yağ-filtre) aksatılmamalıdır , tamiri masraflıdır , arıza tespiti zor olabilir . manuele göre daha hassas ve karmaşıktır.

  piyasa da birçok çeşit mevcuttur. debriyajlı olanları vardır. tork konvertörlü olanları vardır(klasik tam otomatik) vs . elektronik kontrollü yada hidrolik kontrolleri vardır vs. iyidir hoştur ama arıza yaparsa ustasını bulmak gerekir . çalışma mantığı cidden komplikedir. açıkçası kendi adıma yaşlı yada bakım-kullanım geçmişini bilmediğim otomatik beni korkutur.bunun yanında, aracın ekonomik ömrü dahilinde pek arıza da çıkartmadığını düşünüyorum. tabi hatalı kullanım yada belli kronik sorunları olan modeller hariç.
 4. isteyen istedigini kullanir ama arabayi arac olarak degil de cidden zevk almak icin kullaniyorsaniz manuel candir.