• izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (7.00)
out of africa - sydney pollack
danimarkalı bir soylu olan karen blixen (meryl streep),barones ünvanı için bror blixen (klaus maria brandauer) ile evlenerek kahve yetiştiriciliği yapmak üzere afrikaya yerleşirler. yıl 1913 'tür ve afrika büyük ölçüde avrupalıların sömürgesi durumundadır. kocasının kendisini ihmal etmesi ve aldatması karen'i sürekli yanlızlığa iter. bu arada maceracı avcı denys finch hatton (robert redford) la tanışır ve ona aşık olur.
 1. film, isak dinesen takma adıyla yazan karen blixen'ın 1937 yılında yayımladığı kendi anılarına dayanan out of africa, shadows on the grass (otlakların gölgeleri) ve letters from africa (afrika'dan mektuplar) adlı üç otobiyografik kitabı ile judith thurman'ın isak dinesen: the life of a storyteller (isak dinesen: bir öykücünün yaşamı) ve errol trzebinski'nin silence will speak (sessizlik konuşacak) adlı biyografi kitaplarından uyarlanmıştır. senaryosu kurt luedtke tarafından kaleme alınan filmi sydney pollack yönetmiştir.
  film, aralarında 7 oscar, 3 bafta ve 3 altın küre ödülünün de bulunduğu tam 22 ödül almış, 17 ödüle de aday gösterilmiştir.
  türkiye'de "benim afrikam" adıyla gösterime girmişti.
 2. filmin ilk 20 dakikasında falan çok çarpıcı bir sahne var : karen blixen (meryl streep) at arabası gibi bir şeyle güney afrika'ya gelmiş, içeride semirgen ingiliz burjuvazisi poker filan oynuyor. içlerinden bir tanesi (daha çok texas kovboy kılıklı iri yarı bir angut) yardıma çıkar, gerçi zenciler menciler var ama yardım edecek...aralarında bavul valiz indirirken muhabbet başlar, bir ara karen blixen adama laf arasında konu geçince "...senin ağabeyin benim ablama yalan söylemiş..." gibi bir şey der. adam hiç aldırmadan, bir valizi alıp ileri yerleştirirken kayıtsızca cevap verir : "normaldir...onunla başka nasıl yatabilirdi ki...!?" unutulmaz hayat dersi...!
  okko