• okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (8.00)
oyun ve senaryo yazma tekniği - turgut özakman
'oyun ve senaryo yazma tekniği', turgut özakman'ın, 51 yıllık yazarlık, 36 yıllık öğretmenlik birikiminin ürünü olan bir kitap; yalnız öğrencilerin ve dramaturgların değil, oyun ve senaryo yazmak isteyen herkesin yararlanabileceği özgün bir çalışma.

kitapta, birçok örnekle desteklenmiş olarak, konu bulmakla ilgili bütün yöntemler, karakter yaratmanın yolları, drama sanatının başlıca teknik ve estetik sorunları ve çözümleri, pratik bir anlatımla açıklanmaktadır.

tiyatro oyunu ve senaryo yazma teknikleri hakkında hayli eser var. 'oyun ve senaryo yazma tekniği' ise, bütün dramatik yazarlık dallarını (tiyatro ve radyo oyunu ile televizyon ve film senaryosunu) kapsayan, ortak ve farklı temel özellikleri ve teknikleri birarada anlatan ilk çalışmadır.
  1. tiyatro metni yazmak isteyen ya da senaryo nasıl yazılır, biçim ve öz nasıl oluşturulur aşama aşama anlatan güzel bir metin. tiyatrodan sinemaya, ışık, oyuncu yönetimi, kişileştirme gibi konu başlıklarıyla bu konuda yapılan araştırmaların derlendiği bir kitap arıyorsanız işinizi görecektir.