1. kendini karşılıksız sevgi ve güvene değer bulmak. annenin çocuğunu sevmesi ve ona güven vermesi, koruması, yanında olması ve zamanla çocuğun bu sevgi ve güven ortamını kendine sağlaması ile oluşuyor. nihayet kişi özgüven sağlıyor ve birey olarak değerli olduğuna kendini inandırıyor.

  kabaca anne çocuğunun öldürülmemesi için onu topluma sevgi ile hazırlıyor diyebiliriz.

  ilgi: (bkz: özsaygı)
  abi
 2. tdk'nın en sikko davrandığı alanlardan biri bu tür kelimeler.
  dün '30 yaş üstü bekar kadın öz güveni' başlığını böyle bir ortamda olmaması gerektiğini düşünüp 'ayrıca özgüven kelimesi de yanlış yazılmış.' diyerek şikayet ettim.
  bugün tdk'ya girdim,bi' baktım. doğrusu o şekildeymiş. daha iki sene önce ösym sınavında 'özgüven' doğruydu. hatta girin bakın, o seneye dair kayıtlı her şeyde kendileri de bitişik yazmış.

  tanım: özgüven kelimesinin doğru kullanımı.
 3. bu tdk denilen dalgametrenin komple silinip atılması gereğini düşünmeme sebep olan bir başka kelime yazılışı. 40 yıllık "özgüven" bir gün bir bakıyorsun tdk'mıdır nedir referans verilerek birçok insan tarafından "doğrusu bu" denilmeye başlanıyor. 85 yıllık "yada" bir bakıyorsun "ya da" olmuşmuş. abilerim ablalarım dil, böyle bir kurum gelecek ve bu kurumca dizayn edilecek birşey değil. hayvanat bahçesi müdüründen tubitak başkanı yapılan bir ortamda bu kadar kolaylıkla kurumlara güvenilmemesini öneririm. benim için bileşik kelimedir, yani bileşik yazıldığında tek bir anlam ifade eder (gerçi ne anlam ifade ettiği hususunda dahi bir uzlaşılmış anlam yok ya neyse) , bu sebeple ben "özgüven" diye yazarım ayrık yazıldığını görürsem benim için yanlıştır, gözüme kaçar "bu ne la" derim.
  a man
 4. gereksizce bedenen de kafanin yukarda olmasi , poponun tepelerde var olmasi sonucu gerceklesen olay

  kendince olsun tamam sahane evet ama fazlasi cok bariz cirkince oluyor vov everestlerde yasamaya gerek yok ha yasarsan da kafaya popoya aman dikkat , çarpar..
 5. elde edilmesi kolay, kaybı iki nato füzesine bakan hede.
 6. başlığı sayesinde senelerdir özgüven olarak yazdığım kelimeyi (bkz: öz güven) olarak yazmam gerektiğini öğrendiğim başlığın konusudur.

  ayrıca insanın kendine güvenini belirtir. açmak gerekirse ;

  (bkz: öz) , başka anlamları olmakla beraber, bir kimsenin benliği anlamına gelir.
  (bkz: güven) , başka anlamları olmakla beraber, bir şeye inanmaktan kaynaklanan yüreklilik demektir.

  (bkz: öz güven) kelimesi ise, bu anlamları birleştirirsek, kişinin kendi benliğine inanmasından kaynaklanan yüreklilik demektir.
 7. "terimin kendisinden de anlaşılacağı üzere özgüven için güvenin yerleşeceği bir öz gereklidir"
  karen horney, nevrozlar ve insan gelişimi