• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (0.00)
özel günceler - apaçık yüreğim - charles baudelaire
charles baudelaire (1821-1867): 1857'de yayımlanan kötülük çiçekleri'nin yanı sıra, avrupa'ya tanıttığı poe çevirileri ve eleştirel yazılarıyla da 19. yüzyılda edebiyatı yenileyen en önemli modern ustalardan biridir. baudelaire'in ışıntılar ve apaçık yüreğim'den oluşan özel günceleri ve bazı yazışmalarını içeren bu eser baudelaire'in dünya ve sanat görüşüne, kişisel yaşantısına dair önemli bilgiler taşımaktadır. apaçık yüreğim aynı zamanda, fransız edebiyatında jean-jacques rousseau'nun kurduğu "itiraf" geleneğine de modern bir soluk getirmiştir.(tanıtım bülteninden) (kitap bilgileri idefix'den alınmıştır.)
 1. charles baudelaire 1861 nisan'ında annesine yazdığı bir mektupta, hayatından hiç memnun olmasa da yaşamaya devam etme nedenini şöyle kendi açıklar:

  "canıma kıymaktan beni alıkoyan, sana çocukça gelecek şu iki düşünce: birincisi borçlarımın ödenmesine yarayacak ayrıntılı bilgileri sana aktarmak üzere, yalnız benim anlayabileceğim bütün belgelerimin sıralanmış, düzenlenmiş halde durduğu honfleur'e* gelememek; ikincisi de, ne yalan söyleyeyim, oyunlarımdan (bir yenisini daha tasarlıyorum), romanlarımdan vazgeçsem bile, eleştirel yapıtlarımı, özellikle de iki yıldan beri düşündüğüm ve içine tüm kızgınlıklarımı yığdığım büyük bir yapıtı, apaçık yüreğim'i yayımlamadan göçüp gitme düşüncesinin bana çok ağır gelmesi. bu yapıtım hele bir bitsin, j. j.'ın** itiraflar'ı onun yanında hiç kalır."

  bu anlamda baudelaire'ı yaşama bağlayan bir kitap olmuştur "apaçık yüreğim".

  *annesinin yaşadığı kıyı kenti.
  ** jean-jeacques rouseau.