• izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (7.00)
özür dilerim - cemil ağacıkoğlu
özür dilerim, gelişim yetersizliği olan bir insanı ve onun sağlık sorunlarıyla şekillenen bir ailenin iç dünyasını anlatıyor. selim’in tüm aile için bir “yük” olan bu durumunun, aslında aileyi bir arada tutan şey olduğunu anlatan film, ailenin selim’in “yükü” üzerinden kendileriyle hesaplaşmasını anlatıyor.
 1. filmde oyunculuklar gayet güzeldi. hatta genç çift de eğer kendilerini oynamıyorlarsa başarılıydılar. o kadar çiğ, sığ olmaları bunu yansıtmaları ve de gıcık etmeleri oyunculuksa başarılıydı. oyunculuksa diyorum çünkü belki de adam ya da kadın normal hayatında da böyledir. güven kıraç'ın engelli olmadığını biliyoruz ya da anne rolündeki kadının gerçekten engelli bi çocuğu olmadığını da biliyoruz.

  !---- spoiler ----!

  senaryoya gelince biraz eleştirilerim var. ilki adamın cinsel organıyla oynaması dışında bir sorununun yansıtılması. yani herkesin bu adamla derdi sanki sadece bu hareketi gerçekleştirmesiymiş bu yüzden abisi yalnız bırakmış, bu yüzden bunların evine kimse gelmiyormuş gibi yansıtılıyor. konu eğer direkt buraya bağlanacaksa biraz daha baskın olarak sorun çıkarması gerekiyordu. bizimki gayet sempatik, zararsız kendi halindeydi yani normal hayatta böyle birini görsen seversin okşarsın muhabbet edersin.

  kaybolma hikayesi de biraz zorlama olmuş, yolun ortasında zihinsel engelli olduğu dışarıdan belli olan birini kimsenin polise vermemesi, yardımcı olmaması gerçekte yaşanacak bir olay değil.

  bir de para kaynağı sorunu var, kız üniversiteyi bırakıyor, adamla birlikte kanada'ya yerleşme hayalleri kuruyorlar evleniyorlar vs. ama ailenin durumu gayet orta sınıf. uyumsuzluk söz konusu.
  !---- spoiler ----!
  abi
 2. güven kıraç'ın ileri seviye otizmli bir adamı oynadığı, rolünün de hakkını layıkıyla verdiği film, fakat benim filmde asıl hayran kaldığım sema poyraz'ın aşırı gerçekçi oyunculuğuydu sanırım; o anne ancak bu kadar başarılı oynanabilirdi gibime geliyor.

  sert, karamsar, gerçekçi, bir parça belgeselimsi, hayat gibi, hayattan, izlenesi bir film.

  fragman için: https://www.youtube.com/watch?v=yAKlhL4cyfA